برق

اُهم مِتر Ohmmeter چیست؟

چکیده :

اهم متر یکی دیگر از ابزار جالب اندازه گیری است که برای اندازه گیری مقاومت بین دو نقطه در مدار استفاده می شود. این دستگاه از مهم ترین و گسترده ترین تجهیزاتی است که امروزه در تحلیل مدار و مشکل یابی آن مورد استفاده قرار می گیرد.

همان طور که می دانیم واحد مقاومت اهم است، بنابراین باید درک کرده باشید که نام این تجهیز از کجا گرفته شده است که اهم (مقاومت) بین دو نقطه در مدار را اندازه می گیرد.

اهم متر چگونه مقاومت را اندازه  می گیرد؟

برای اندازه گیری مقدار مقاومت در مدار، اولین و مهم ترین نکته این است که چک شود اهم متر درساختار درونی خودش منبع ولتاژ داشته باشد که می تواند در قالب یک باتری کوچک باشد. به طور مثال 1.5 ولت برای مصارف معمولی روزانه درنظر گرفته می شود. اما قابلیت درجه بندی های متفاوتی نیز دارد.

اندازه گیری مقاومت نیاز به منبع ولتاژ داخلی را بالا می برد. اهم متر جریان را عبور می دهد و سپس افت ولتاژ را اندازه می گیرد. مقدار خروجی حاصل از جریان همان مقاومت است.

 اهم متر دیجیتال

برای اندازه گیری مقاومت مجهول، ابتدا منبع ولتاژ در مدار را خاموش کرده و سپس دو پراب اهم متر را به دو نقطه از مدار که می خواهیم مقاومت آن را اندازه بگیریم متصل می کنیم.

پراب قرمز رنگ را به قسمت مثبت مدار و پراب مشکی رنگ را به قسمت زمین ( منفی) مدار وصل می کنیم.

هنگامی که اهم متر روشن شود جریان از مدار عبور خواهد کرد و مقاومت مدار اندازه گیری می شود.

انواع اهم متر:

اهم متر به دو دسته آنالوگ (عقربه ای) و دیجیتال تقسیم می شود. اهم متر دیجیتالی مقدار مقاومت مجهول را به صورت عدد بر روی صفحه نمایش نشان می دهد. و اهم متر آنالوگ مقدار مقاومت را به وسیله عقربه بر روی صفحه نمایش مدرج نشان می دهد. هنگامی که جریان عبوری از مدار نسبت به ولتاژ ورودی ماکزیمم باشد، مقاومت مینیمم خواهد بود. و برعکس هنگامی که جریان عبوری مینیمم باشد مقاومت ماکزیمم خواهد بود و عقربه اهم متر بر روی بیشترین مقدار خود در صفحه مدرج قرار می گیرد.

 اهم متر آنالوگ.jpg

اهم متر آنالوگ

 اهم متر دیجیتال.jpg

اهم متر دیجیتال

اهم متر می تواند برای اندازه گیری مقاومت های متغییر نیز استفاده شود.

کالیبره کردن اهم متر :

در واقع برای چک کردن اینکه اهم متر شما به درستی کارمی کند، کافی است دو پراب اهم متر را به یگدیگر وصل کنید.

اهم متر شما باید پایین ترین سطح مقاومت را نشان دهد. که این مقدار به صورت ایده آل صفر و در عمل می تواند میکرو یا میلی اهم باشد.

 کالیبره کردن اهم متر.jpg

کاربرد اهم متر:

1.امروزه به صورت گسترده از این دستگاه برای چک کردن مدار اتصال کوتاه استفاده می شود، اگر جریان کافی از مدار عبور کند یا مقاومت بین دو نقطه بی نهایت باشد و شناسه مدار قطع باشد.

2. هم چنین به عنوان تجهیزات تست آزمایشگاهی در آزمایشگاه های مختلف و برای اهداف آموزشی استفاده می شود.

3.برای مشکل یابی تراشه های کوچک مانند: بردهای مدار چاپی و ابزار دیگری که نیاز به اجرا شدن در تجهیزات حساس دارد، استفاده می شود.

===========================

مولتی متر وسیله ای برای چک کردن ولتاژ DC یا AC ، مقاومت و اتصال اجزای الکتریکی است. در واقع با این وسیله می توانید بررسی کنید که آیا در یک مدار جریانی وجود دارد یا خیر. دو نوع متداول از مولتی متر وجود دارد که در این مطلب انزل وب می خواهیم به آموزش تصویری کار با مولتی متر یا اهم متر دیجیتالی و عقربه ای بپردازیم.

آموزش کار با اهم متر و مولتی متر عقربه ای و دیجیتال

How To Use A Multimeter and Ohmmeter

پیش از این در انزل وب به آموزش تصویری ۳ روش تست خرابی باتری ماشین با اهم متر، مولتی متر و نیز آموزش تصویری تعمیر دسته بازی پرداخته شده است. در هر دو آموزشی که گفته شد یکی از دستگاه هایی که استفاده فراوانی دارد مولتی متر است. از این رو در این مطلب می خواهیم به آموزش استفاده از مولتی متر بپردازیم.

مولتی متر چیست؟ آشنایی با مولتی متر

مولتی متر آنالوگ (عقربه ای) دارای خطوطی قوسی شکل درون صفحه شمارنده و یک اشاره گر است که به نمایش مقیاس ها می پردازد. این خطوط هر کدام دارای رنگ های مختلفی هستند که نمایانگر مقادیر مختلفی هستند. مولتی مترهای دیجیتال به جای این بخش تنها یک نمایشگر دارند که به نمایش اعداد می پردازد.

آموزش استفاده از مولتی متر

با استفاده از سوییچ یا سلکتور نیز مولتی متر می توان عملیات را بین ولت، اهم، آمپر و نیز مقیاس را تغییر داد. هر کدام از این اعمال دارای رنج خاص خود هستند بنابراین مثلا اگر می خواهیم از مقاومت استفاده کنیم باید رنج مناسب آن را نیز انتخاب نماییم وگرنه نتیجه ای که به دست می آید شاید زیاد قابل اعتماد نباشد.

مولتی متر چیست

محل هایی که می توانید پروب ها را بسته به نیازتان در آن قرار دهید در شکل زیر نشان داده شده است. یکی از آن ها معمولا تحت عنوان COM یا “-” است که مخفف common است. در اینجا پروب سیاه استفاده می شود. یک پورت دیگر که تحت عنوان V یا “+” و همچنین علامت امگا شناخته می شود برای تست ولتاژ و مقاومت استفاده می شود.

مولتی متر چیست

هر مولتی متر از دو پروب برای تست های مختلف استفاده می کند که معمولا یکی از آن ها سیاه و دیگری قرمز است. این پروب ها برای اتصال هر ابزاری که می خواهیم تستش کنیم به مولتی متر استفاده می شود.

کار با ولت متر

محفظه فیوز و باتری هم در قسمت پشتی مولتی متر قرار دارد. باتری ها در واقع قدرت مولتی متر را برای انجام تست مقاومت تامین می کنند. فیوز هم برای کمک به حفاظت از حرکت متر فراهم شده است. البته اغلب بیش از یک فیوز در مولتی متر استفاده می شود.

کار با ولت متر

دستگیره تنظیم صفر معمولا در کنار عقربه و با برچسب Ohms Adjust یا شبیه این قرار دارد. این دستگیره فقط در تست های مربوط به مقاومت یا اهم در زمانی که پروب ها به هم اتصال پیدا کرده اند استفاده می شود.

آموزش کار با مولتی متر دیجیتال

 

آموزش طریقه کار با مولتی متر دیجیتال

پس از معرفی در ادامه مطلب به آموزش کار با مولتی متر دیجیتال و آنالوگ میپزدازیم.

تست اتصال در مولتی متر دیجیتال

۱- این تست یکی از مهم ترین کارها جهت تعمیرات الکتریکی است. اگر هیچ اتصالی برقرار نشد به این معنی است که جایی از مدار قطع شده است. دلیل این اتفاق می تواند هر چیزی باشد. از فیوزی خراب گرفته تا اتصال اشتباه یک سیم به مدار.

۲- همواره برای شروع کار ابتدا از این مطمئن شوید که دستگاه یا مداری که می خواهید تعمیرش کنید دارای جریانی نباشند. آن را خاموش کرده یا از پریز بکشید و باتری های آن را جدا کنید. حالا ابتدا پروب سیاه را به پورت COM در مولتی متر وصل کنید.

آموزش استفاده از مولتی متر

سپس پروب قرمز را به پورت VΩmA وصل کنید.

کار با مولتی متر

۳- مولتی متر را روشن کنید و سلکتور را در حالت اتصال قرار دهید (یک آیکون کوچک شبیه موج صدا).

کار با ولت متر

آموزش کار با مولتی متر دیجیتال

البته همه مولتی مترها دارای این حالت نیستند. اگر برای شما هم اینگونه بود بقیه آموزش استفاده از مولتی متر را از گام ۶ دنبال کنید.

۴- حالا نوبت آن است که جریان جاری در دستگاه را تست کنیم. این کار از طریق ارسال جریانی کوچک از طریق یکی از پروب ها و چک کردن دریافت جریان توسط پروب دیگر انجام می گیرد. بنابراین اگر پس از اتصال پروب ها در صفحه دستگاه مقدار صفر یا نزدیک به آن نشان داده می شود و مولتی متر صدایی بوق مانند می دهد یعنی اتصال برقرار شده است.

آموزش کار با مولتی متر انبری

اما اگر این اتفاق نیفتاد یعنی هیچ جریانی در مدار برقرار نیست و در صفحه نمایش هم عدد ۱ یا حرف OL (به معنای حلقه باز) نشان داده می شود.

آموزش کار با مولتی متر انبری

۵- برای تکمیل تست اتصال، یک پروب را به انتهای یکی از مدارها یا دستگاهی که در حال تست آن هستید وصل کنید. مانند قبل اگر اتصال برقرار شود ضمن ظاهر شدن عدد صفر (یا نزدیک به آن) یک صدای بیپ به گوش می رسد.

آموزش کار با مولتی متر انبری

ولی اگر عدد ۱ یا OL ظاهر شد یعنی اتصالی برقرار نیست. به این توجه داشته باشید که اتصال، غیر مستقیم است. به این معنی که مهم نیست پروب به کجا وصل شود. البته استثناهایی وجود دارد. برای مثال موقعی که دیود در مدار وجود داشته باشد. دیود نشان دهنده وجود اتصال یک طرفه در مدار است.

آموزش کار با مولتی متر انبری

۶- اما اگر مولتی متر دارای حالت اتصال نباشد هنوز می توان به شکلی تست اتصاال را در آن انجام داد. به این صورت که سلکتور را به پایین ترین حد آن در حالت مقاومت بچرخانید. مقاومت با نماد Ω نشان داده می شود و یکای سنجش آن اهم است.

آموزش کار با اهم متر و مولتی متر عقربه ای و دیجیتال

آموزش کار با اهم متر و مولتی متر عقربه ای و دیجیتال

۷- در این حالت، مولتی متر جریانی کوچک را از یکی از پروب ها می فرستد و چک می کند که آیا این جریان توسط پروب مقابل دریافت می شود یا نه. در صورتی که پس از اتصال پروب ها در صفحه نمایش مولتی متر عدد صفر یا نزدیک به آن (در اینجا مثلا ۰٫۸) نشان داده شد یعنی اتصال برقرار شده است.

مولتی متر چیست

مقاومت هر چند کوچک نیز نشان دهنده برقرار شدن اتصال است. در اینجا هم اگر اتصالی برقرار نشود عدد ۱ یا OL ظاهر خواهد شد.

مولتی متر چیست

۸- مانند روش قبلی در اینجا هم برای تکمیل این تست یکی از پروب ها را به انتهای یکی از مدارها یا دستگاهی که در حال تست آن هستید وصل کنید. ظاهر شدن عدد ۰ یا ۱ نشان دهنده وجود یا عدم وجود اتصال در مدار خواهد بود.

مولتی متر چیست

تست ولتاژ در مولتی متر دیجیتال

۱- ابتدا پروب سیاه را به پورت COM در مولتی متر وصل کنید. سپس پروب قرمز را به پورت VΩmA وصل کنید.

کار با مولتی متر

۲- سلکتور مولتی متر را در حالت ولتاژ مستقیم قرار دهید (با یک V و  یک خط یا علامت مساوی نشان داده شده است). به صورت کلی همه ابزار الکتریکی در ولتاژ مستقیم کار می کنند. ولتاژ آنالوگ (ولتاژی که در سیم کشی های خان شما استفاده می شود) بسیار خطرناک است و به همین دلیل از تست آن در اینجا خودداری می کنیم. مقدرا ولتاژ در بیشتر مولتی مترها باید به صورت دستی تنظیم شود.

آموزش کار با مولتی متر انبری

در تنظیم ولتاژ همواره حد بالا را در نظر بگیرید. برای مثال اگر شما نیاز به ولتاژی بین ۲ تا ۲۰ دارید از ولتاژ ۲۰ استفاده کنید. اگر هم از مقدار ولتاژی که باید به کار گیرید مطمئن نیستید می توانید با بالاترین حد ولتاژ کار را شروع کنید.

۳- پروب قرمز را روی ترمینال مثبت و پروب سیاه را روی ترمینال منفی قرار دهید. اگر رنج ولتاژی که انتخاب کردید خیلی بالا باشد شاید به جواب دقیق نرسید. در اینجا مولتی متر مقدار ولتاژ ۹ را خوانده است.

کار با اهم متر دیجیتال

گرچه می توان از رنج پایین تری از ولتاژ نیز استفاده کرد. اما از سویی دیگر اگر این رنج را خیلی پایین تر از حد انتخاب کنید مولتی متر عدد ۱ یا OL را نشان خواهد داد که به معنی سر ریز شدن است. این باعث آسیب به مولتی متر نمی شود ولی در این مواقع باید رنج بالاتری را برای ولتاژ انتخاب کرد.

کار با اهم متر دیجیتال

۴- عددی که ما دریافت کردیم ۹٫۴۲ ولت بود.

آموزش استفاده از مولتی متر

ضمنا عوض کردن پروب ها اشکالی ندارد. تنها فرقی که ایجاد می شود این است که مقدار ولتاژ منفی خواهد شد.

آموزش استفاده از مولتی متر

تست مقاومت با مولتی متر دیجیتال

۱- برای شروع، ابتدا از این مطمئن شوید که دستگاه یا مداری که می خواهید تعمیرش کنید دارای جریانی نباشند. آن را خاموش کرده یا از پریز بکشید و باتری های آن را جدا کنید. باز پروب سیاه را به پورت COM و پروب قرمز را به پورت VΩmA وصل کنید.

کار با مولتی متر

۲- سلکتور مولتی متر را روی حالت مقاومت بگذارید. اگر از مقدار ولتاژی که باید به کار گیرید مطمئن نیستید می توانید با بالاترین حد ولتاژ کار را شروع کنید.

کار با مولتی متر

اگر مداری که در حال تست آن هستید هیچ اتصالی نداشته باشد به معنی مقدار مقاومت بی نهایت آن است. یک مدار غیر متصل همواره عدد ۱ یا حرف OL را در تست مقاومت نشان خواهد داد.

آموزش کار با اهم متر دیجیتال

۳- با قرار دادن مولتی متر در رنجی قابل استفاده، عدد ۱٫۰۴ اهم را به عنوان مقدار مقاومت دریافت کردیم.

کار با مولتی متر

=======================

آموزش کار با مولتی متر آنالوگ

نحوه استفاده از مولتی متر عقربه ای تفاوت چندانی با نوع دیجیتال آن ندارد. منتهی در ادامه این مطلب به صورت مختصر به اموزش تست های متداول با استفاده از این نوع مولتی متر می پردازیم.

تست مقاومت با مولتی متر آنالوگ

۱- اگر دکمه پاوری وجود دارد با استفاده از آن مولتی متر را روشن کنید. حالا با استفاده از سلکتور، مقیاس اهم را پیدا کنید (معمولا “∞” یا “۸” برای بی نهایت).

کار با مولتی متر

۲- اگر پروب ها به چیزی وصل نباشند عقربه در منتهی الیه سمت چپ قرار خواهد گرفت که به معنی باز بودن مدار است. یعنی در حال حاضر هیچ جریانی وجود ندارد.

کار با مولتی متر

۳- پروب ها را طبق چیزی که پیش از این گفته شد به مولتی متر وصل کنید. رنج را نیز در R x 100 قرار دهید.

کار با مولتی متر

۴- با اتصال پروب ها به هم عقربه باید به منتهی الیه سمت راست برود. دستگیره تنظیم صفر را بچرخانید تا متر عدد ۰ یا نزدیک به آن را نشان دهد.

کار با مولتی متر

۵- حالا می توانید مقاومت هر چیزی را (مثلا یک لامپ) اندازه بگیرید. برای این کار می توانید طبق شکل عمل کنید.

آموزش استفاده از مولتی متر

۶- برای اینکه رنج های مختلف را امتحان کنید می توانید متر را روی  R x 1 تنظیم کنید و مراحل قبل را تکرار کنید. به این توجه کنید که این بار سرعت حرکت عقربه از چپ به راست کمتر شده است.

آموزش استفاده از مولتی متر

تست ولتاژ با مولتی متر آنالوگ

۱- متر را در بالاترین درجه فراهم شده برای ولت های AC قرار دهید. به این خاطر که اکثر اوقات مقدار ولتاژی که اندازه گرفته می شود نامشخص است.

طریقه کار با اهم متر

۲- پروب ها را به مولتی متر متصل کنید.

طریقه کار با اهم متر

۳- مقیاس ولتاژ را مشخص کنید. شاید چند مقیاس با مقادیر مختلف وجود داشته باشند. درجه مشخص شده توسط سلکتور مشخص می کند که چه مقیاسی از ولتاژ باید خوانده شود.

طریقه کار با اهم متر

۴- حالا می توانید مقدار ولتاژ یک پریز برق را طبق شکل اندازه بگیرید.

طریقه کار با اهم متر

۵- پس از درآوردن پروب ها، سلکتور را به پایین ترین درجه از مقدار ولتاژ نشان داده شده تنظیم کنید.

طریقه کار با اهم متر

۶- دوباره پروب ها را به مولتی متر وصل کنید. می بینید که این بار متر مقدار متفاوتی را نشان می دهد. بنابراین درجه ای که در ابتدای کار تنظیم می شود در نتایج یه دست آمده تاثیر مستقیم خواهد داشت.

طریقه کار با اهم متر

اندازه گیری آمپر با مولتی متر آنالوگ

۱- اول از همه از این اطمینان حاصل کنید که مداری که می خواهید مورد تست قرار بدهید AC است یا DC. برای این کار باید قبل از هر چیز از آن یک تست ولتاژ از ولت متر گرفته شود.

طریقه کار با اهم متر

۲- حالا متر را در بالاترین درجه پشتیبانی شده توسط مولتی متر قرار دهید. توجه داشته باشید که اگر مدار AC است ولی مولتی متر فقط جریان DC را اندازه می گیرد (یا برعکس)، دست نگه دارید. چون در این صورت مولتی متر همواره مقدار ۰ را نشان خواهد داد.

طریقه کار با اهم متر

۳- از یک کلمپ آمپر متر که ابزاری است که به مهندسان امکان اندازه گیری جریان الکتریکی ( آمپر) را می دهد استفاده کنید. حالا پروب های سیاه و قرمز را به مولتی متر وصل کنید. حالا مولتی متر را با استفاده از آمپر متر به صورت سری به مدار متصل سازید تا آن را کامل کند. درجه را در بالاترین مقدار قرار دهید. معمولا مقداری حدود ۲ میلی آمپر نشان داده می شود.

طریقه کار با اهم متر

۴- حواستان باشد که در هنگام استفاده از هر خازن فیلتر یا عناصر دیگری که در هنگام روشن شدن نیاز به جریان اضطراری دارند، احتیاط کنید. حتی اگر جریان بسیار کم باشد. همیشه از اندازه گیری محدوده بالاتر محافظت شده توسط فیوز استفاده کنید و مراقب باشید.

آموزش کار با مولتی متر انبری

====================================

منبع:انزل وب برچسب ها آموزش الکترونیک , آنالوگ , ابزار الکترونیک , الکترونیک , اهم متر , دیجیتال , مولتی متر

===================================

آموزش کار با مولتی متر

قیمت مولتی متر دیجیتال 

 اندازه گیری جریان :

  • آمپرمتر چیست؟

امکان دیدن و لمس الكترونها یا پروتونها نیست؛ لذا نمی توان آنها را شمرد. در نتیجه به وسیله ای احتیاج داریم تا بتوانیم آنها را شمرد. شدت روشنایی لامپ مشخصاتی از شدت جریان را به ما نشان می دهد، ولی دو مشکل اساسی دارد. اول اینكه نمی تواند شدت جریان را در واحدی كه به آسانی قابل یادداشت و مقایسه با اندازه گیری شدت جریان در مکان ها و زمان های دیگر است، اندازه گیری کند. همچنین در شدت جریان های مشخص می توان از آن استفاده كرد. اگر مقدار شدت جریان خیلی كم باشد، لامپ روشن نمی شود و اگر شدت جریان خیلی زیاد باشد، لامپ می سوزد. برای رفع نقص اول به ابزاری احتیاج داریم كه به ما مقدار شدت جریان را بصورت کمی نشان دهد. لذا یکایی بنام آمپر تعریف شد. یک آمپر یعنی اگر یک کولن بار در مدت یک ثانیه از سطح مقطع یک جسم رسانا بگذرد، جریان یک آمپر از آن عبور کرده است. به دستگاهی که آمپر را اندازه گیری میکند آمپرمتر یا آمپر سنج میگویند.

در مدارات الکتریکی طبق قانون اهم ، رابطه زیر بر قرار است :

یکا :

I :Ampere or A

V : Volt or V

R: ohm or Ω

 

I=V/R

امروزه تجهیزات اندازه گیری جریان، ولتاژ، مقاومت و… در یک دستگاه انجام میشود که مولتی متر نام دارد. در این بخش قصد داریم نحوه اندازه گیری جریان توسط مولتی متر دیجیتال را آموزش دهیم.

  • نحوه اندازه گیری آمپر با مولتی متر

در طراحی آمپر متر های دیجیتال، مقاومت شانتی تعبیه میشود که ولتاژ کالیبره شده ای متناسب با جریان عبوری ایجاد کند. سپس ولتاژ توسط ولت متر داخلی و توسط مبدل آنالوگ به دیجیتال (A/D یا ADC) اندازه گیری میشود. نمایشگر برای نمایش جریان عبوری از شانت، کالیبره شده و میزان آمپر را نمایش میدهد. در برخی مدل ها، نمایشگر برای نمایش مقدار موثر یا RMS جریان کالیبره شده است. (البته لازم بذکر است که مقدار RMS برای سیگنال های متناوب یا AC میباشد).

  • نحوه استفاده از آمپرمتر در مدار

نحوه قراردادن مولتی متر در مدار 

آمپرمتر شبیه كنتور آب است كه میزان آب مصرفی منازل را اندازه می گیرد. هر دو دستگاه (آمپرمتر و كنتور آب) باید طوری در مدار قرار گیرند كه جریانهای الكتریسیته و آب از آنها بگذرد، تا بتوان شدت جریان را اندازه گرفت. تمام آبی كه از لوله اصلی وارد خانه می شود، باید از كنتور آب عبور كند.مولتی متر نیز باید طوری قرار گیرد كه تمام جریان الكتریسته از آن بگذرد، تا بتوان شدت جریان الكتریكی را بوسیله آن اندازه گرفت. این نوع اتصال را اتصال متوالی یا سری می گویند. یعنی اجزا تشكیل دهنده مدار در یك خط مستقیم (یك مسیر هدایت كننده) به یك دیگر متصل اند.

  • مراحل قرار دادن مولتی متر در مدار

برای قرار دادن آوومتر در مدار متوالی(شکل فوق) به ترتیب زیر عمل كنید.

1-    پراب قرمز مولتی متر را به ورودی A/mA اتصال دهید که معمولا دو سوکت سمت راست است.

2-    پراب مشکی مولتیمتر ا به ورودی مشترک یا COM متصل کنید ( سوکت مشکی رنگ)

3-    سلکتور مولتیمتر را روی جریان DC (A، mA،  µA) قرار دهید. محدوده جریان را باید از قبل بدانید تا بتوانید در رنج مشخص قرار دهید و یا از مولتی متر های اتو رنج- Auto range استفاده کنید. دقت شود کنار علامت A، دو خط موازی افقی است که خط دوم نقطه چین است :  

4-    بخشی از مدار که قرار است جریان آن اندازه گیری شود را جدا یا اتصال باز کنید.

5-    ترمینال مثبت آمپرمتر(مولتیمتر) را به سیمی كه به قطب مثبت تغذیه (باتری) می رود، وصل كنید.

6-    ترمینال منفی آمپرمتر را به سیمی به سر مقاومت R1 ، وصل كنید.

7-    سپس با روشن کردن مولتی متر، شدت جریان اندازه گیری شده را مشاهده کنید.

نکته1 : در صورت منفی نشان دادن جریان، بدان معنی است که جهت آمپر متر را برعکس در مدار گذاشته اید.

نکته2 : در صورتی که جریان در حد آمپر باشد(ماکزیمم 10A) باید حتما پراب به سوکت A(10A) متصل شود در غیر این صورت ممکن است باعث سوختن فیوز مولتیمتر شود. البته این فیوز به راحتی قابل تعویض است.

نکته 3: در صورتی که قصد اندازه گیری جریان AC را داشته باشید، سلکتور مولتیمتر را بروی گزینه ای کنار علامت آمپر، “مد~ ” دارد بگذارید.

نکته4 : در مدل های اتو رنج و مولتی متر های جدید ، سلکتور آمپر AC و DC یکی میباشد و با نماد   مشخص میشود.

در شکل زیر مثالی از نحوه سری قرار دادن مولتیمتر در مدار مشاهده میکنید :

نحوه اندازه گیری جریان با مولتی متر 

نحوه اندازه گیری ولتاژ با مولتی متر دیجیتال :

جهت اندازه گیری ولتاژ، مولتیمتر را بصورت موازی(شکل زیر) در مدار قرار داده و سلکتور مولتیمتر را برروی V قرار دهید( AC یا DC). سپس مقدار اندازه گیری شده را مشاهده خواهید کرد :

طریق تست ولتاژ با آوومتر 

نحوه اندازه گیری مقاومت با مولتی متر:

برای اندازه گیری مقاومت همانند اندازه گیری ولتاژ عمل کرده با این تفاوت که مقاومت تحت تست را از هر منبع تغذیه ای جدا کرده و سپس تست کنید.

اهم سنجی با مولتی متر 

=====================================

آموزش مراحل کار با اهم متر

چکیده :

اهم متر دستگاهی الکترونیکی است که مقاومت در یه مولفه الکترونیکی یا مدار را اندازه می گیرد. این تجهیز از مقیاس درجه بندی شده، عقربه (اهم متر آنالوگ) یا صفحه نمایش دیجیتالی (اهم متر دیجیتالی)، سلکتور و دو پراب تشکیل شده است. این مقاله در مورد مفاهیم پایه این دستگاه توضیح داده است.

1.همه توان (باتری) را به صورت کامل در مداری که میخواهید تست کنید، قطع کنید. هم چنین سیم های مربوط به مدار را برای مطمئن شدن درستی دقت اندازه گیری  و هم چنین امنیت خودتان قطع کنید. اهم متر جریان و ولتاژ مدارتان را تامین می کند، بنابراین توان های دیگر ضرورتی ندارند.

step1.jpg

2.اهم متر مناسبی برای انجام کارتان انتخاب کنید. اهم متر های آنالوگ از تجهیزات پایه و ارزان قیمت هستند و معمولا محدوده آن ها از 0-10 تا 0-10.000 اهم می باشد. نوع دیجیتال آن اغلب اوتو رنج است و مقاومت ابزار یا مدار شما را خوانده و محدوده مناسب (درست) را به صورت خودکار (اوتوماتیک) انتخاب می کند.

step2.jpg

3.درصورتی که دستگاه شما باتری دارد آن را چک کنید. هنگامی که اهم متر می خرید، ممکن است باتری بر روی دستگاه شما نصب باشد یا به صورت جداگانه همراه با دستورالعمل نصب وجود داشته باشد.

step3.jpg

4.کابل های تست را به ترمینال های اهم متر متصل کنید. در اغلب دستگاه ها شما ترمینال COM یاهمان درگاه منفی و درگاه مثبت را خواهید دید. هم چنین کابل قرمز رنگ مثبت + و کابل مشکی رنگ منفی – است.

step4.jpg

5.باتوجه به دستگاه تان آن را روی نقطه صفر تنظیم کنید.توجه داشته باشید مقیاس در جهت عکس خوانده می شود که در اغلب مقیاس های اندازه گیری متداول این چنین است.بنابرین مقاومت کم در سمت راست و مقاومت زیاد درسمت چپ (در مولتی متر های آنالوگ) نشان داده خواهدشد. هنگامی که دو پراب دستگاه به صورت مستقیم به یکدیگر متصل می شوند شما باید عدد صفر را مشاهده کنید. بنابراین شما می توانید با اتصال آن ها به یکدیگر دستگاه را روی عدد صفر تنظیم کنید. که معمولا نوع دیجیتال این تجهیز کالیبره می باشد و نوع آنالوگ آن نیاز به تنظیم صفردارد.

step5.jpg

6.حال مدار یا ابزار الکترونیکی خود را برای تست انتخاب کنید. شما می توانید از هرچیزی که خاصیت الکتریسیته دارد استفاده کنید. به عنوان مثال یه قطعه فویل آلمینیومی یا ابزار های دیگر.

برای اشنایی با دقت اندازه گیری دستگاه تان می توانید تعدادی مقاومت از تولیدکنندگان الکترونیکی یا چند دستگاه با مقاومت معلوم خریداری کنید.

مقاومت.jpg

7.هریک از پراب ها را به یک طرف مدار یا قطعه الکترونیکی متصل کنید و به اعداد روی دستگاه توجه کنید. به عنوان مثال اگر مقاومت 1000 اهمی خریداری کرده اید پراب ها را در دوطرف مقاومت قرار دهید و محدوده سلکتور را روی 1000 تا 10.000 اهم قراردهید، خواهید دید که دستگاه شما عملاَ مقدار 1000 اهم را نشان خواهد داد.

step7.jpg

8.اجزای یک مدار الکتریکی سیمی را برای تست انحصاری جدا کنید: اگر شما بخواهید مقدار اهم مقاومت برد مدار چاپی را بخوانید، برای اطمینان ازاینکه مقدار اندازه گیری شده نادرست نباشد مجبور هستید مقاومت را از مدار جداکنید.

step8.jpg

step8.1.jpg

9.حال مقاومت سیم یا شاخه جدا شده از مدار را بخوانید. در حالی که آن قسمت از مدار جدا شده است. اگر مقاومت بی نهایت را نشان داد بنابراین مسیری برای هدایت جریان الکتریکی وجود ندارد. به عبارتی به شما نشان می دهد در قسمتی از مدار یکی از اجزای ان سوخته است یا از کار افتاده است. به دلیل اینکه خیلی از مدارها شامل دستگاه های وروی (ترانزیستورها یا نیمه هادی ها)، دیودها و خازن ها هستند. اگرچه شما ممکن است پیوستگی مدار را چک نکنید به خصوص وقتی که مدار کاملا سالم و بی نقص باشد. چک کردن کل مدار به وسیله فقط یک اهم متر دشوار است.

step9.jpg

10. زمانی که از اهم متر استفاده نمی کنید آن را خاموش کنید.

step10.jpg

سوالات متداول همراه با جواب:

1.چگونه می توان مقدار مقاومت را به بصورت مستقیم اندازه گرفت؟

شما می توانید مقدار آن را زمانی که قطعه از مدار جداشده یا در مدار باز شده مشخص کنید. که به آن تست خارج از مدار نیز می گویند.

مانند:تست فیوز، قطع کننده و…

2.بیشتر و کمترین مقدار در اهم متر چقدر است؟

کمترین مقدار در اهم متر صفر است و بیشترین مقدار آن بی نهایت است که معمولا اضافه بار را نشان می دهد.

3.چگونه اهم متر را برای اندازه گیری ریپل تنظیم کنیم؟

زمانی که درمورد منبع تعذیه مدار (دیود و…) صحبت می کنیم، فرکانس های ریپل منبع تغذیه مدار را نمی توان با اهم متر یا مولتی متر ساده تست کرد. شما باید از رسم تکی یا دوتایی در اسیلوسکوپ استفاده کنید. در صفحه نمایش آن می توانید امواج مربوط به فرکانس های ریپل را مشاهده کنید.

4.چگونه می توان ترانزیستور NPN  را چک کرد؟

پایه کلکتور-بیس و سپس امیتر-بیس را چک کنید. برخی از مولتی متر های پیچیده تست ترانزیستور دارند اگر قطعه خارج از مدار باشد.

نکات:

1.اگر بر روی اهم متر برای استفاده کلی سرمایه گذاری کرده اید، بهتر است مولتی متر با کیفیت خوب بخرید به دلیل اینکه می توانید کمیت های دیگر الکتریکی مانند: ولتاژ و آمپر را اندازه بگیرید.

2. با واژگان و اصطلاحات الکتریکی والکترونیکی و شماتیک برد مدار به خوبی خواندن یا نوشتن شماتیک جدول ها آشنا شوید.

3.بهتر است بدانید که اگرچه گفته می شود مقاومت 1000 اهم است، درهرصورت می تواند اعلام شود بالای 150 اهم. به این ترتیب مقاومت های کوچک توسط مقادیر کوچک و مقاومت های بزرگ توسط مقادیر زیاد اعلام می شود.

4. محدوده های اهم متر خود را بشناسید. مقاومت های متفاوتی را خریداری کنید و هریک از آن ها را طبق ویژگی های آن تست کنید.

هشدار: هنگامی که مدار های الکتریکی را تست می کنید توجه داشته باشید در مدار جریانی وجود نداشته باشد. بدین معنی که آن را از منابع تغذیه جداکنید و هرخازنی را در مدار وجود دارد از آن خارج کنید. تلویزیون ها و سایر وسایل الکترونیکی به همراه لامپ های روشنایی کاتدی و ماکرویوها می توانند خازن هایی که توسط هزاران ولت شارژ شده اند، داشته باشند حتی اگر از منابع تغذیه جدا شده باشند. این نمونه ها بسیار خطرناک هستند و باید کاملا حرفه ای به کار گرفته شوند.

=================================

نویسنده : تیم تولید محتوای ایکهربا  کلمات کلیدی : تجهیزات اندازه گیری طرز کار اهم متر اهم متر چگونگی کار با اهم متر کاربرد اهم متر اهم متر آنالوگ اهم متر دیجیتال

=================================

================================
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ترفند
آشنایی با اصطلاحات رایج در شبکه های اجتماعی(فضای مجازی)

همواره وارد شدن به یک فضای جدید، مستلزم رو به رو شدن با واژه ها و اصطلاحات ناآشنایی است که در آن فضا پرکاربرد بوده و رایج است. از این رو، برای فعالیت بهتر در این فضاها باید با معانی و چگونگی به کار بردن این گونه واژه ها آشنا …

متفرقه
برنامه حسابداری مدارس

نرم افزار حسابداری مدارس،SchoolAccounting نرم افزار حسابداری مدارس از ابتدای سال تحصیلی 91-90 در تمام مدارس کشور شروع به کار کرده است و تمامی اسناد مالی مدارس در این نرم افزار ثبت می گردد. ما قصد داریم در این صفحه از وب سایت اطلاعات ، نگارش ها ، آموزش ها و …

برق
برق گرفتگی و روش های جلوگیری از آن

وزارت بهداشت می گوید سالیانه در ایران در حدود ۷۰۰ نفر بر اثر برق گرفتگی می‌میرند. تازه این فقط آمار کشته‌هاست و تعداد سوختگی‌ها و آسیب دیده‌ها بماند. آمارها نشان می دهد هرچه ما در صنعت خودرو سازی پیشرفت می کنیم، تعداد مرگ و میر ناشی از تصادفات کمتر می شود، ولی …