بهترین ترفند برای حذف ویروس شورتکات Shortcut از کامپیوتر و فلش مموری

بهترین ترفند برای حذف ویروس شورتکات Shortcut از کامپیوتر و فلش مموری

بهترین ترفند برای حذف ویروس شورتکات Shortcut از کامپیوتر و فلش مموری

یکی از ویروس هایی که خیلی کاربران را اذیت می کند و در هارد دیسک و فلش و حتی کارت حافظه SD Card نیز یافت می شود ویروس شورتکات Shortcut است که هر فایلی را به میانبر تبدیل می کند و زمانی که سعی به باز کردن هر فایلی می کنید اروری ظاهر می شود که نمی تواند فایل را نمایش دهد در هر صورت در این بخش می خواهم بهترین روش ها و ترفندها را ارائه دهم که هر وقت با این ویروس روبرو شدید بتونید به راحتی از دستش خلاص شوید.

حذف ویروس شورتکات از فلش مموری و غیره

حذف ویروس شورتکات از فلش مموری و غیره

حذف ویروس شورتکات از فلش مموری و غیره

در این روش باید پنجره CMD را باز کنید که می توانید با کلیک راست کردن روی منوی استارت و زدن Command Prompt (admin) باز کنید.

در این پنجره سیاه رنگ حرف اول درایو را بنویسید و دو نقطه در کنارش بزارید و Enter را بزنید سپس دستور del *.lnk و بعد از زدن  Enter دستور attrib -s -r -h *.* /s /d /l  را وارد کنید و لحظاتی را منتظر بمانید تا تمام فایل های مخصوص به شما بازیابی به فلش شود و می بینید که حذف ویروس انجام شده است.

حذف ویروس شورتکات از کامپیوتر

Wscript.exe

Wscript.exe

اگر ویروس به هارد دیسک سرایت کرده اولین کاری که باید انجام دهید متوقف کردن عملیات Wscript.exe از تسک منیجر است ویروس نیست منتهی به ویروس شورتکات در کامپیوتر رخصت می دهد ، پس روی نوار وظیفه کلیک راست کرده سپس گزینه  Task Manager را انتخاب کنید به تب Process رفته و به دنبال Wscript.exe باشید بعد از پیدا کردن و مشخص کردنش به کارش با زدن End Process پایان دهید.

odwcamszas

odwcamszas

بعد از آن به ویرایشگر رجیستری Registry Editor بروید که با زدن کلید ویندوز روی کیبورد و حرف R ابتداء RUN را باز کرده و دستور regedit را بنویسید تا مستقیما به پنجره رجیستری منتقل شوید و به مسیر زیر بروید:

HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Run

بعد از رسیدن به فایل Run به سمت راست نگاه کنید و کلید odwcamszas را با زدن Delete حذف کنید.

nkvasyoxww.vbs

nkvasyoxww.vbs

میرسیم به مرحله آخر یعنی حذف هر فایلی در کامپیوتر با اسم nkvasyoxww.vbs ، که در بعضی پوشه های داخل کامپیوتر یافت می شود که باید حذف شود. دوباره RUN را اجراء کنید مثل قبل و دستور %temp% را وارد کنید تا مستقیما به فایل Temp منتقل شوید و به دنبال فایل nkvasyoxww.vbs بگردید پس اگر پیداش کردید حذفش کنید.

همچنین پنچره RUN را اجرا کرده و دستور %AppData% را بنویسید تا با فایل AppData مواجه شوید در آن ، مسیر زیر را بروید:

Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup

در پوشه Startup فایل nkvasyoxww.vbs را با زدن Delete حذف کنید.

Startup+nkvasyoxww.vbs

Startup+nkvasyoxww.vbs

همچنین لازم است مانع این فایل از شروع شدن با بالا آمدن ویندوز شوید برای این کار Task Manager را باز کنید و به تب Startup بروید و به دنبال nkvasyoxww.vbs بگردید مشخص کرده و کلید Disable را از پایین بزنید و اگر ویندوز ۷ دارید RUN را اجرا کرده و دستور msconfig را وارد نموده و Enter بزنید و از پنجره ایی که باز می شود به بخش Startup رفته و غیر فعال کنید.

بعد از انجام تمام مراحل ، کامپیوتر را ریستارت Restart کنید ملاحظه خواهید کرد که امور به حالت طبیعی برگشته و ویروس میانبر یا همان شورتکات از کامپیوتر حذف شده است. سعی کنید همیشه فلش را با آنتی ویروس قبل از اینکه چیزی به کامپیوتر منتقل کنید بررسی نمایید