سبک زندگی

سبک زندگی

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی

تنظیم نور چراغ‌های خودرو

اندازه فونت :
۱۳۹۷/۱۲/۲۲

تنظیم ارتفاع چراغ‌های خودرو

برای این که در مسیر رانندگی با خوردو دید خوبی داشته باشیم همواره باید از سلامت خودروی خود مطمئن باشیم. یکی از موارد سلامت خودرو تنظیم بودن چراغ‌های خودروست.

تنظیم کردن ارتفاع چراغ خودرو

قبل از هر چیزی برای تنظیم ارتفاع چراغ خودرو اطمینان پیدا کنید که ارتفاع خودرو استاندارد است. مثلا اگر در صندوق وسایل سنگین قرار دارد و یا باد چرخ‌های خودرو تنظیم نیست اقدام به رفع آن‌ها نمایید. حال به تنظیم ارتفاع چراغ خودرو می‌پردازیم.

۱. جایگذاری خودرو

خودروی خود را به نزدیکی یک دیوار برده و چراغ‌های خودرو را روشن کنید. نقطه‌ی وسط نوری که از چراغ خودرو ساتع می‌شود را پیدا کرده و با چسب به صورت به علاوه روی دیوار علامت بزنید.
توجه بفرمایید که سطح زمین صاف باشد. از قرار دادن خودرو روی رمپ پارکینگ یا سطوح ناصاف خودداری کنید.
برای اطمینان بیشتر اندازه‌ی ارتفاع دوطرف خودرو(از هر دو چرخ تا زمین) را اندازه‌گیری کنید.

نمایشگر ویدیو

۰۰:۰۰
۰۰:۱۷

نمایشگر ویدیو

۰۰:۰۰
۰۰:۲۶

۲. عقب بروید

خودرو را به اندازه‌ی ۷ متر از دیوار مذکور عقب ببرید. فاصله را تخمین نزنید. با استفاده از متر اندازه‌گیری دقیق انجام دهید تا نتیجه‌ی کار مورد قبول باشد. برای اطلاع دقیق‌تر از این فاصله به دفترچه‌ی راهنمای خوردوی خود مراجعه کنید. این فاصله در بعضی خودروها ممکن است متغیر باشد.

نمایشگر ویدیو

۰۰:۰۰
۰۰:۱۹

۳. چراغ‌های خودرو را تنظیم کنید

پیچ تنظیم چراغ خودرو معمولا در نزدیکی چراغ قرار دارد. با مراجعه به دفترچه‌ی راهنما می‌توانید از محل دقیق این پیچ با خبر شوید.در بعضی خودروها پیچ‌هایی برای تنظیم افقی و پیچ‌هایی برای تنظیم عمودی قرار دارد.

نمایشگر ویدیو

۰۰:۰۰
۰۰:۰۴

۴. ارتفاع چراغ خودروی شما تنظیم شد

به دیوار مقابل خودروی خود و علامتی که روی آن گذاشته‌اید نگاه کنید. بالای قسمتی که شدیدترین پرتوهای نور می‌تابد باید با مرکز علامتی که روی دیوار است برابر باشد. بدین صورت چراغ خودروی شما از لحاظ ارتفاع تنظیم شده‌است.

تنظیم ارتفاع چراغ‌های خودرو - تنظیم چراغ
تنظیم ارتفاع چراغ‌های خودرو – تنظیم چراغ

۵. چراغ خودرو را افقی تنظیم کنید

به همان روشی که برای تنظیم ارتفاع (عمودی) چراغ خودرو عمل کردید، با استفاده از پیچ‌گوشتی چرا‌غ‌های خودرو را به صورت افقی نیز تنظیم کنید. در این حالت، پس از اینکه فاصله‌ی طولی ۷ متر خود را تنظیم کردید، به دیوار روبه‌رو و علامت روی دیوار دقت کنید. قسمتی که شدیدترین پرتوهای نور می‌تابد باید سمت راست مرکز علامت باشد.(برای چراغ سمت راست خودرو)

نمایشگر ویدیو

۰۰:۰۰
۰۰:۰۷

 

حالا چراغ خودروی شما تنظیم شده‌است و دید بهتری به جاده دارید. این تنظیم کردن علاوه بر ایجاد نور بهتر برای رانندگی خودتان موجب کاهش به وجود آمدن اختلال در دید رانندگان روبه‌رویی نیز می‌شود.

با توجه به انواع مختلف چراغ خودرو، هر کدوم مکانیزم مخصوص خودشون رو دارن. ولی به صورت کلی یه پیچ تنظیم برای تنظیم افقی چراغ تعبیه شده و یه پیچ برای حالت عمودی(ارتفاع چراغ) که باز هم ممکنه توی همه‌ی چراغ‌ها این پیچ تنظیم افقی وجود نداشته باشه. اما توی اکثر ماشینا، حتی پراید، پیچ تنظیم عمودی وجود داره که برای نوربالا و نور پایین یکی هست و مجزا نیست.

برای تنظیم ارتفاع هم چراغ خودروتون رو روی حالت نورپایین قراربدید. همچنین چراغ‌های مه‌شکن و یا نوربالا رو روشن نکنید.

چگونه چراغ هاى جلوى خودرو را تنظيم كنيم؟

گاهى اوقات نور چراغ خودروهايى روبرويى بسيار آزار دهنده هستند. گاهى نيز چراغ هاى خودروى شما به جاى روشن كردن جاده و خيابان درخت ها را روشن مى كنند. اين موارد نشان مى دهد كه چراغ هاى خودرو تنظيم نيستند.

تنظيم چراغ هاى خودرو از لحاظ ايمنى بسيار مهم هستند. چراغ ها فقط براى روشن كردن مسير حركت نيستند بلكه براى ديدن نشانه هاى جاده و حيوانى كه هر لحظه ممكن است به وسط جاده بيايند به كار مى روند. رانندگى با خودرويى كه چراغ هاى آن تنظيم نيست خطرناك است و چراغ ها بايد هرچه زودتر تنظيم شوند.

قیمت روز تمامی خودروهای موجود در بازار ( کلیک کنید)

خوشبختانه تنظيم چراغ ها كار بسيار ساده اى است و هركسى مى تواند اين كار را انجام دهد. با اين حال خودروهاى جديدتر كه داراى لامپ هالوژن هستند براى تنظيم چراغ هايشان بايد به يك فرد متخصص رجوع كنيد.

قسمت اول: چرا چراغ ها احتياج به تنظيم دارند؟
در بيشتر مواقع چراغ ها به مرور زمان در جاي خود تكان مى خورند و تنظيمشان بهم مى ريزد. در واقع تمام چراغ ها بعد از گذشت چند سال احتياج به تنظيم دارند. در اينجا چند دليل آمده است كه چرا ممكن است. چراغ هاى خودروى شما به جاي مسير حركت، آسمان را روشن كنند.
دليل اول: وزن خيلى زياد. يكى از دلايلى كه ممكن است باعث شود تا چراغ ها مسير حركت را نشان ندهند وزن زياد در خودرو است. زيرا عقب خودرو سنگين مى شود.

اگر شما به كررات بار زيادى در خودرو حمل مى كنيد ممكن است به فنرهاى خودرو فشار زيادى وارد شود. تعمير اين فنرها هزينه ى متفاوتى دارد. اين فنرها به طور اتوماتيك روغن بيشترى را به فنرهاى عقب پمپ مى كنند تا ارتفاع خودرو هنگامى كه وسيله ى نقليه سنگين مى شود را حفظ كند.

دليل دوم:فنرهاى فرسوده. مانند حمل بار سنگين فنرهاى فرسوده نيز مى توانند باعث شوند پرتوهاى نور چراغ هاى جلو بسيار بالا باشند. اگر فنرهاى عقب فرسوده شوند جلوى خودرو بيش از اندازه بالا مى آيد. براى برطرف كردن اين مشكل بهترين كار تعويض فنرها است.

دليل سوم: ضربه به خودرو. اگر جلوى خودرو ضربه ببيند، ممكن است تنظيم چراغ ها بهم بريزد ولى حتى ممكن است در ظاهر خودرو هيچ مشكلى نداشته باشد.

قسمت دوم: چك كردن تنظيم بودن چراغ ها

 

چك كردن تنظيم بودن چراغ ها كار ساده اى است. تمام چيزى كه احتياج داريد، يك سطح صاف، يك ديوار كه نور را بر روى آن بتابانيد، متر و پيچ گوشتى است. در اينجا گام به گام چگونگى تشخيص درست تنظيم بودن چراغ ها آمده است.

مرحله يك: خودرو را آماده كنيد. براى اينكه مطمئن شويم همه ى قسمت هاى خودرو در يك سطح قرار دارند، قبل از چك كردن چراغ ها، ابتدا مطمئن شويد كه فشار باد تايرها يكسان است. نصف باكوخودرو بايد حداقل داراى بنزين باشد و اينكه كسى بايد بر روى صندلى خودرو بنشيند. در اين صورت شرايط عادى رانندگى را شبيه سازى كرده ايد.

مرحله دوم: خودرو را پارك كنيد. يك سطح كاملاً صاف با يك ديوار در روبروى آن پيدا كنيد و خودرو را در فاصله ى ١٠ تا ٢٥ پايى از آن پارك كنيد به گونه اى كه نور چراغ ها بر روى ديوار بيفتد. اگر سطح پاركينگتان صاف است در پاركينگ بهترين گزينه است. در غير اين صورت از مكانى استفاده كنيد كه تاريك، مسطح و داراى ديوار باشد.

مرحله سوم: سطح خودرو. مطمئن شويد كه تمام بخش هاى خودرو در يك سطح قرار دارند و فنرها در يك سطح هستند.

مرحله چهار: چراغ ها را اندازه گيرى كنيد. از يك متر براى اندازه گيرى از يك نطقه ى ثابت در هر يك از چراغ هاى جلو تا زمين استفاده كنيد. اندازه گيرى ها بايد در عرض نيم اينچى يكديگر باشند. بايد ابتدا مطمئن شويد سيستم تعليق در هيچ بخش خودرو مشكل ندارد زيرا در غير اين صورت اندازه گيرى دچار مسكل مى شود.

مرحله پنجم: چراغها را روشن كنيد. اما چراغ هاى مه شكن و نور بالا رو روشن نكنيد. از يك نوار براى علامت زدن خطوط مركز افقى و عمودى لامپهاى جلو استفاده كنيد.

مرحله ى ششم: خطوط را اندازه بگيريد. خطوط مركزى نبايد ٣/٥ فوت بالاتر از سطح زمين باشند. مطمئن شويد فاصله ى نور دو چراغ از سطح زمين يكسان هستند.

مرحله هفتم: خودرو را دقيقاً در فاصله ى ۷٫۵ متری از ديوار پارك كنيد.
درحالى كه ۷٫۵ متری براى بيشتر خودروها استاندارد است، اما گاهى اوقات براى بعضى خودروها متفاوت است. به همين دليل بهتر است از دفترچه راهنماى خودرو استفاده كنيد.

قسمت سوم: تنظيم كردن چراغ ها
اكنون زمان تنظيم كردن چراغ ها است تا مطمئن شويم كه چراغ مسير حركت يعني جايى كه بايد را نشان مى دهند.

مرحله اول: پيچ تنظيم را پيدا كنيد. اولين كارى كه بايد انجام دهيد اين است كه پيچ تنظيم چراغ را پيدا كنيد. در اكثر چراغ ها پيچ تنظيم در بالاى محلى كه چراغ قرار دارد وجود دارد. پيچ تنظيم به وضوح مشخص است.

اگر نمى توانيد پيچ تنظيم را پيدا كنيد به دفترچه ى راهنماى خودرو مراجعه كنيد.
لازم به ذكر است كه برخى از خودروسازان، پيچ تنظيم را در محفظه ى موتور در پشت چراغ جلو قرار داده اند. ممكن است كه لازم باشد باترى خودرو را در بياوريد. حتى گاهى اوقات لازم است كه رادياتور را نيز خارج سازيد تا به پيچ تنظيم دست يابيد. در بعضى موارد اين گار بسيار تخصصى مى شود.

مرحله دوم: چراغ ها جدا جدا تنظيم كنيد. اگر ممكن است از كسى بخواهيد تا بر روى صندلى راننده بنشيندتا بتواند چراغ ها را خاموش و روشن كند. اين كمك خيلي بزرگى است. چراغ ها هركدام جدا جدا تنظيم مى شوند. اگر مى خواهيد نور يكى از چراغ ها نباشد بر روى آن حوله اى قرار دهيد. چراغ را به طور كامل نپوشانيد، زيرا حرارت ممكن است به پلاستيك روى آن صدمه بزند.

مرحله سوم: چراغ ها را از لحاظ زاويه عمودى تنظيم كنيد. پيچ بالاى محفظه چرا بايد به جهت عقربه هاى ساعت بچرخد تا پرتوهاى نور بالا بيايند و در جهت خلاف عقربه هاى ساعت پرتوهاى نور پايين مى روند.

در زمان تنظيم پرتوهاى نور بايد چراغ ها خاموش باشند و پس از تنظيم دوباره روشن شوند و چك شوند كه آيده درست تنظيم شده اند يا خير.

محله چهارم: چراغ ها را از لحاظ زاويه افقى تنظيم كنيد. پيچى كه در كنار محفظه ى چراغ وجود دارد براى تنظيم پرتوهاى نور از زاويه افقى است. مهم ترين بخش تنظيم نور چراغ ها همين بخش است.

مرحله پنجم: دفترچه ى راهنماى كارخانه را چك كنيد. اين هميشه ايده ى خوبى است كه دفترچه ى راهنماى كارخانه را چك كنيد. ممكن است توصيه هاى مفيد و خوبى در آن باشد. اين مسئله مخصوصا براى خودروهاى جديد بسيار كاربردى است.

مرحله ششم: نتيجه را تست كنيد. الان زمان آن رسيده است كه خودرو را به جاده ببريد و نتيجه ى كار را چك كنيد. اين مرحله بسيار مهم است زيرا اگر چراغ ها را به درستى تنظيم نكرده باشيد ممكن است اوضاع بدتر نيز شده باشد. در تاريكى چراغ ها را چك كنيد تا از نتيجه ى كار مطمئن شويد. اگر هنوز چراغ ها تنظيم نبودند مراحل ذكر شده را دوباره تكرار كنيد.

 

نحوه ی تنظیم چراغ اتومبیل

 

 

=================================

 

===========

 


=====================

آموزش دستگاه تنظیم نور چراغ خودرو به فارسی-نیک صنعت

آموزش فارسی دستگاه تنظیم نور چراغ خودرو و بررسی عملکرد دستگاه تست نور چراغ خودرو-جهت خرید دستگاه تنظیم نور چراغ خودرو، دستگاه تنظیم نور چراغ لیزری، دیاگ، انژکتورشور، دستگاه شارژ گاز کولر در مدل های ساخت ترکیه، ایتالیا و انواع برندهای معتبر اروپایی و دستگاه های باتری سازی و تعمیرگاهی خودروهای سبک و سنگین با قیمت تجاری ، آموزش ، ضمانت تعویض و خدمات پس از فروش لطفا از وب سایت نیک صنعت بازدید یا از نمونه کالاها در دفتر مرکزی دیدن فرمایید. با سپاس
============================

تنظیم ارتفاع نور چراغ های جلو

تنظیم نور چراغ های جلو بسیار حائز اهمیت می باشد تا راننده در شب دید کافی داشته باشد و دید رانندگانی را که از طرف مقابل می آیند نیز مختل نکند. در صورت تنظیم نبودن نور چراغ ها، به نمایندگی های مجاز مراجعه نموده تا توسط دستگاه های مرتبط تنظیمات لازم صورت پذیرد.

به منظور اطمینان از تنظیم نور چراغ های جلو لازم است در حالت نور پایین در فاصله تقریبا ۸ متری جلوی خودرو ایستاده سپس با چشمان خود در فاصله حدود ۱ متری زمین به چراغ های خودرو نگاه کنید. در صورت تابش مستقیم نور در چشمان شما چراغ تنظیم نمی باشد و بایستی جهت انجام تنظیمات به نمایندگی های مجاز مراجعه نمایید.

 

هشدار:

 • لامپ ها به هنگام کار کردن داغ می شوند لذا وقتی لامپ روشن است یا تازه خاموش شده است، به آن دست نزنید. لامپ های گازی قابل تعویض را با احتیاط جا به جا کنید، این لامپ ها حاوی گاز تحت فشارند و در صورتی که ضربه ای به آن وارد شود ممکن است بشکند.
 • در ضمن حباب شیشه ای این لامپ ها را لمس نکنید، ممکن است چربی پوست شما به آن آسیب برساند و لامپ را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

نکات ایمنی

 1. قبل از مسافرت، سالم بودن تمام سیستم روشنایی خودرو را چک کنید، بخصوص لامپ های روشنایی بیرون خودرو.
 2. در صورت کثیف بودن شیشه یا پلاستیک روی چراغ، آن را تمیز کنید تا از درخشندگی نور کاسته نشود.
 3. در صورت کم نور بودن لامپ ها، اتصالات لامپ را بازرسی کنید و اگر نور لامپ ضعیف است آن را با لامپ های استاندارد تعویض نمایید.
 4. در صورت روشن نشدن چراغ ترمز عقب، امکان دارد رشته دوم لامپ سوخته باشد، لامپ را چک کنید، در غیر این صورت فشنگی زیر پدال ترمز قطع شده است.
 5. در صورت روشن نشدن چراغ دنده عقب ابتدا فیوز و لامپ آن را چک کنید، در صورت سالم بودن، امکان دارد اشکال از فشنگی دنده عقب در گیربکس باشد.
 6. در صورت روشن نشدن هر یک از لامپ های دیگر خودرو، ابتدا فیوز، سپس لامپ را چک کنید (موقعیت هر فیوز در جعبه فیوز در دفترچه راهنمای خودرو قید شده است) در صورت سالم بودن فیوزها و لامپ ها برای رفع عیب به نمایندگی های مجاز مراجعه فرمایید.
 7. در هنگام رانندگی با نور بالا در جاده، هنگامی که خودرویی از جلوی شما می آید نور چراغ جلوی خودرو خودروی خود را پایین داده و بعد از گذشتن از کنار شما، دوباره نور را در حالت نور بالا قرار دهید.
 8. در هنگام رانندگی در مه در صورت مجهز بودن خودروی شما به چراغ مه شکن، از آن استفاده کنید در غیر این صورت چراغ های جلوی خود را در حالت نور بالا قرار دهید.
 9. توصیه می شود که به خودرو چراغ اضافی وصل نکنید ولی در صورت اضافه کردن چراغ اضافی به خودرو، آن را به صورت سری در مسیر سیم کشی لامپ های خودرو قرار ندهید، زیرا هنگام سوختن یکی از آن ها باعث خاموش شدن سایر چراغ ها شده و همچنین در نصب به صورت سری ولتاژ کاهش یافته و در نتیجه نور چراغ کاهش خواهد یافت.

تغییر ارتفاع بین اعداد ۰ تا ۳ می باشد که سنگینی بار و سرنشینان بر تغییر ارتفاع تاثیر می گذارد و بر طبق گفته سازنده بین هر تغییر ارتفاع از یه عدد به بعدی و یا قبلی باید کمی مکث نمود.

بازدیدها: 34

سوال خود را مطرح کنید :