حل مشکل عدم بوت شدن ویندوز

[آموزش] تعمیر بوت ویندوز با استفاده از ابزار Bootrec

یکی از مشکلاتی که باعث میشود کاربران دست به تعویض ویندوز بزنند مشکل بوت نشدن ویندوز است. این مشکل بر اثر عوامل مختلفی بوجود میاید که در بعضی موارد نیازی به تعویض ویندوز نیست و با استفاده از ابزار های طراحی شده برای این مشکلات میتوان آن ها را حل کرد. در این مطلب قصد داریم شما را با Bootrec آشنا کرده و کاربرد آن را توضیح دهیم. Bootrec یکی از ابزار های (Windows Recovery Environment (Windows RE است که برای تصحیح و تعمیر سکتور ها ، تنظیمات و فایل های بوت کاربرد دارد. گاهی اوقات سیستم عامل بصورت کامل در سیستم وجود دارد اما به علت مشکلات بوجود آمده در زمان نصب و حذف کردن سیستم عامل های دیگر و یا استفاده از ابزار های مدیریت بوت سیستم تنظیمات قبلی دچار مشکلاتی مشوند که نمی توان بصورت عادی وارد سیستم عامل شد. در این زمان Bootrec به کمک شما می آید تا بتوانید کامپیوتر را به حالت قبل بازگردانی کنید. لازم به ذکر است که Bootrec برای سیستم عامل های خانواده ۷ و ویستا طراحی شده که شامل ویندوز های ویستا ، ۷ ، ۸ ، ۸٫۱ ، ۱۰ ، ویندوز سرور ۲۰۰۸ و ویندوز سرور ۲۰۱۲ میشود.

برای استفاده از Bootrec باید وارد محیط (Command Prompt (CMD شوید. در این مواقع دو راه پیش رو دارید:

روش اول – استفاده از دیسک های نصب ویندوز

این روش برای اکثر کاربران قابل دستیابی است چون دیسک های نصب ویندوز همه جا در دسترس هستند. برای استفاده از این روش ابتدا باید کامپیوتر را از طریق دیسک ویندوز بوت کنید.

زبان نصب را انتخاب کرده و بر روی Next کلیک کنید.

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 0.jpg
مشاهده: 40
حجم: 84.5 کیلو بایت

بر روی گزینه Repair your computer کلیک کنید.

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 1.jpg
مشاهده: 60
حجم: 64.3 کیلو بایت

سیستم عامل خود را در صورت موجود بودن در لیست انتخاب کرده و بر روی Next کلیک کنید. (در صورت عدم وجود سیستم عامل مورد نظر از گزینه Load Drivers استفاده کنید.)

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 2.jpg
مشاهده: 57
حجم: 40.3 کیلو بایت

بعد از این مرحله وارد منوی System Recovery Options میشوید. از گزینه Command Prompt برای ورود به CMD استفاده کنید.

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 3.jpg
مشاهده: 61
حجم: 50.0 کیلو بایت

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 4.jpg
مشاهده: 111
حجم: 44.4 کیلو بایت

این مراحل برای ویندوز های ویندوز های ویستا ، ۸ ، ۸٫۱ ، ۱۰ نیز به همین شکل انجام میشود. همچنین در ویندوز های ۸ ، ۸٫۱ ، ۱۰ میتوانید از قابلیت Recovery Drive نیز برای دسترسی به CMD استفاده کنید.

روش دوم – استفاده از دیسک های بوتیبل

در صورت در دسترس نبودن دیسک نصب ویندوز یا نمایش پیغام خطا در هنگام ورود به به محیط ریکاوری میتوانید از دیسک های بوتیبل که اصطلاحا به آن ها دیسک نجات گفته میشود استفاده کنید. در این مطلب به علت سادگی و طراحی محیط کاربر پسند از Active@ Boot Disk استفاده کرده ایم.

بعد از بارگذاری و بالا آمدن محیط اکتیو بوت میتوانید از مسیر زیر وارد CMD شوید:

(Start > System > Command Prompt (Cmd.exe

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: b1.jpg
مشاهده: 100
حجم: 31.4 کیلو بایت

(در بعضی نسخه ها Shortcut آن در Taskbar وجود دارد.)

بعد از ورود به CMD نوبت به استفاده از Bootrec میرسد. Bootrec از چهار دستور پشتیبانی میکند که از آن ها بصورت پارامتر به شکل زیر استفاده میشود:

Bootrec.exe /parameter

به جای parameter/ دستورات های زیر جایگزین میشوند. (دقت کنید که فاصله بین exe و / رعایت شود.)

fixmbr/

این دستور برای تعمیر (Master Boot Record (MBR استفاده میشود. MBR اولین سکتور حافظه ذخیره سازی سیستم است و اطلاعات پارتیشن ها و محل سیستم عامل را در خود ذخیره میکند که وجود آن برای لود شدن سیستم عامل و عملکرد درست سیستم ضروری است. MBR ممکن است در اثر آلوده شدن به ویروس های مرتبط با این بخش و یا بازنویسی شدن کد های آن توسط برخی از نرم افزار ها دچار مشکل شود. در این مواقع میتوان از از این دستور برای بازسازی MBR استفاده کرد. از نشانه های این مشکل میتوان به نمایش پیغام های زیر در زمان بوت سیستم اشاره کرد:

“Missing operating system”
“Error loading operating system”
“Invalid partition table”

fixboot/

این دستور برای تعمیر بوت سکتور استفاده میشود. بوت سکتور بخشی از حافظه ذخیره سازی است که دستور العمل های لازم برای لود شدن سیستم عامل را در خود ذخیره میکند. بوت سکتور ممکن است بر اثر آلوده شدن سیستم به ویروس ، نصب ناقص سیستم عامل ، نصب سیستم عامل دومی که قدیمی تر از سیستم عامل اول باشد و یا آسیب دیدن اطلاعات آن به هر نحوی دچار مشکل شود که معمولا این پیغام خطا نشان داده میشود:

“disk boot failure”

در این هنگام میتوان از از این دستور برای بازسازی بوت سکتور استفاده کرد.

rebuildbcd/

این دستور برای بازسازی (Boot Configuration Data (BCD استفاده میشود که وظیفه ذخیره تنظیمات بوت را بر عهده دارد. این دستور زمانی لازم است که Boot Manager دچار مشکل میشود که در اغلب مواقع با پیغام زیر مواجه خواهید شد:

“Bootmgr Is Missing”

scanos/

این دستور برای زمانی است که سیستم عاملی از خانواده ویندوز ۷ و ویستا نصب شده اما در لیست Boot Manager موجود نیست. این پارامتر تمامی پارتیشن ها را اسکن کرده و سیستم عامل های این خانواده را پیدا کرده و آن ها را نشان میدهد که در نهایت میتوانید آن ها را به لیست Boot Manager بازگردانید.

=================================

حل مشکل عدم بوت شدن ویندوز ۸ و ۸٫۱ با چند روش ساده

ویندوز ۸ از نوعی سیستم بوت هیبریدی جدید به جهت تسریع عمل بوت استفاده می‌نماید. زمانی که شما کامپیوتر خود را خاموش می‌کنید (Shut Down)، این کار به صورت کامل انجام نشده و بخشی از اطلاعات سیستم شما همانند سرویس‌های در حال اجرا، درایورهای نصب شده و سایر سیستم‌های نرم‌افزاری در حال اجرا، همانند وضعیت “Hibernate” ذخیره شده، تا زمانی که شما کامپیوتر را مجددا روشن می‌کنید، عملیات بوت شدن، با سرعت بیشتری از قبل انجام گیرد. در واقع این مدل بوت شدن و خاموش شدن ویندوز، تفاوت زیادی با خود عمل Hibernate دارد و تفاوت اصلی آن، این است که بوت هیبریدی برنامه‌های در حال اجرای شما را ذخیره نکرده و باز نمی‌گرداند.

هر چند، بوت هیبریدی مشکلاتی را نیز می‌تواند به همراه داشته باشد، مخصوصا در برخی کامپیوترهای قدیمی با درایورهایی که باگ بیشتری نسبت به نسخه‌های جدیدتر دارند، عمل Hibernate به درستی انجام نمی‌گیرد. علاوه بر این، اطلاعات خرابی که ویندوز ممکن است در بوت شدن از خود به جای بگذارد، می‌تواند از بالا آمدن مجدد ویندوز ۸ جلوگیری کند.

حال قصد داریم چند روش ساده و مهم برای برطرف کردن مشکل عدم بوت شدن ویندوز ۸ را بیان کنیم. دقت کنید که بسیاری از این روش‌ها در ویندوز ۸٫۱ نیز جواب می‌دهند چرا که این دو ویندوز تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

غیر فعال کردن حالت هیبریدی یا سریع بوت شدن

اگر شما مشکلاتی همچون عدم بوت شدن ویندوز ۸ روبه‌رو هستید، اولین کاری که می‌توانید برای حل آن انجام دهید، غیرفعال کردن حالت بوت هیبریدی می‌باشد. این مورد می‌تواند سرعت بوت شدن ویندوز را تا حد قابل توجهی کاهش دهد، پس سعی کنید زمانی که به مشکل بر می‌خورید، آن را انجام دهید.

برای انجام این کار، “کلید ویندوز” را فشرده و عبارت “Power Settings” را تایپ نمایید و از گزینه‌های نمایش داده شده (همانند شکل زیر)، گزینه‌ی Settings را انتخاب کنید. پس از آن، گزینه‌ی “Change what the power buttons do” را انتخاب نمایید تا وارد بخش مناسب در Control Panel ویندوز شوید.

change-what-the-power-buttons-do

حال همانند تصویر زیر، گزینه‌ی “Change settings that are currently unavailable” را انتخاب نمایید.

change-currently-unavailable-settings

در این مرحله و پس از تایید عمل انجام شده، تیک گزینه‌ی “Turn on fast startup (recommended)” را باید بردارید تا سیستم بوت سریع ویندوز غیر فعال گردد. پس از آن، روی کلید “Save changes” کلیک کنید تا تمامی کارهای شما ذخیره گردد. با انجام این کار، ویندوز عمل خاموش و روشن شدن را همانند ویندوز ۷ و نسخه‌های ماقبل آن به صورت کامل انجام می‌دهد و هیچ سرویس و حالتی را در خود ذخیره نمی‌کند. در این حالت، عمل بوت شدن طولانی‌تر از همیشه خواهد شد، با این امید که این کار می‌تواند بسیاری از مشکلات مربوط به عدم بوت شدن ویندوز ۸ را برطرف سازد.

اگر این کار نتوانست مشکل بوت شدن ویندوز شما را برطرف سازد، سعی کنید قبل از انجام هر کار دیگری، سیستم بوت هیبریدی را فعال کنید تا سرعت بوت شدن ویندوز، افزایش پیدا نماید.

تعمیر Startup ویندوز (Repairing Startup)

وقتی که ویندوز شما از طریق هارد سیستم، بوت می‌شود، اطلاعات و سوابق موجود در حافظه‌های هارد بررسی می‌نماید که نهایتا انجام این کار، باعث بارگذاری “boot loader” و بوت شدن ویندوز می‌شود. هر چند خود master boot record یا MBR، ممکن است دچار اختلال شده و اطلاعات آن خراب شود، اما نباید اجازه داد که این اتفاق بیفتد.

حال تصور کنید که ویندوز شما از بوت شدن اجتناب می‌کند و شما نمی‌توانید وارد ویندوز شوید. در این حالت چه باید کرد؟ در این حالت باید Startup ویندوز را به کمک یک دیسک با قابلیت بوت Windows installer یا حتی به وسیله‌ی یک Windows installer USB، تعمیر نمود.

USB  و یا دیسک Windows installer خود را درون کامپیوتر قرار داده و سیستم را ری‌استارت کنید. در این مرحله شما باید با پنجره‌ی زیر که مربوط به Windows installer می‌باشد، روبه‌رو شوید. اگر از شما زبان نصب ویندوز و موارد دیگر پرسیده می‌شود، همه‌ی آنها را انتخاب کرده تا به پنجره‌ی زیر برسید. حال گزینه‌ی “Repair your computer” را از پایین سمت چپ انتخاب نمایید.

windows-8-repair

در پنجره‌ی باز شده، گزینه‌ی Troubleshoot را انتخاب و وارد قسمت Advanced Options شوید

troubleshoot-advanced-options

اولین چیزی که شما در این بخش باید انتخاب کنید، گزینه‌ی “Automatic Repair” می‌باشد. اگر این گزینه به درستی کار کند، ویندوز همه‌ی امور را به دست خواهد گرفت و تمامی مراحل به صورت خودکار انجام خواهند شد.

windows-8-automatic-repair

اگر این گزینه به صورت کامل و صحیح کار نکرد، به جای آن، گزینه‌ی “Command Prompt” را انتخاب کنید. حال باید به صورت دستی و خودتان، Startup را تعمیر کنید. البته نگران نباشید، تنها کافیست کمی دقت کنید و واقعا قرار نیست کار سختی انجام دهید. پس از نوشتن هر کدام از عبارت‌های زیر، کلید “Enter” را فشار دهید.

bootrec /fixmbr

bootrec /fixboot

اولین دستور که مشاهده می‌کنید، مربوط به تعمیر کردن حافظه‌ی MRB (مستر رکورد بوت) می‌باشد و گزینه‌ی دوم نیز یک سکتور (یک بخش) جدید در هارد شما ایجاد می‌نماید. این دستورات باید مشکل را حل کرده و Startup را تعمیر نمایند.

bootrec-fixmbr-fixboot

در برخی از حالت‌ها، شاید نیاز باشد که دستورات زیر را پس از نوشتن دستورات بالایی، وارد نمایید:

bootrec /scanos

bootrec /rebuildbcd

دستور اول، کامپیوتر شما را اسکن و سیستم‌عامل شما و اطلاعات آن را به سیستم بوت ویندوز اضافه می‌نماید. در واقع این دستور به “boot loader” (یا بارگذاری کننده‌ی بوت) کمک می‌کند تا از اینکه محل نصب ویندوز و فایل‌های آن را به درستی تشخیص داده شده‌اند، اطمینان حاصل گردد و اگر محل نصب ویندوز به هر دلیلی پیدا نشد، آن را خود، پیدا کرده و به اطلاعات “boot loader” اضافه خواهد کرد.

دستور دوم مکانیزمی مشابه داشته با این تفاوت که پس از اسکن شدن سیستم، خود قادر هستید تا از میان سیستم‌عامل‌های پیدا شده، یکی را به دلخواه انتخاب نمایید.

حل کردن مشکلات دیگر

اگر هنوز هم مشکلات مربوط به عدم بوت شدن ویندوز را دارید، بهتر است از گزینه‌ها و روش‌های دیگر استفاده نمایید. سعی کنید همانند روش‌های قبلی وارد پنجره‌ی Troubleshoot شوید تا بتوانید گزینه‌ی “Refresh your PC” را پیدا کنید. اگر در همان مراحل اولیه با مشکلاتی همچون هنگ کردن سیستم، ری‌استارت شدن ویندوز و یا هر مورد دیگری که نتواند شما را به این صفحه هدایت کند، ناچار هستید باز هم از USB یا دیسک بوتِیبِل Windows Installer استفاده کنید. در نهایت با انتخاب این گزینه، مشکلاتی را که ممکن است باعث بوت نشدن سیستم شود، برطرف کنید.

هر چند، این امکان نیز وجود دارد که همین لحظه که دیسک را درون دستگاه قرار داده‌اید، ویندوز را به صورت کامل حذف و مجددا آن را نصب نمایید، اما این کار، واقعا آخرین مرحله می‌باشد.

windows-8-refresh-troubleshoot

همچنین سعی نکنید بدون آگاهی از گزینه‌های موجود، یکی را انتخاب و همانند یک قهرمان، به دنبال تعمیر ویندوز باشید! برای اطلاع از سایر گزینه‌ها نیز می‌توانید مقاله‌ی قبلی ما، “قابلیت‌های Refresh، Reinstall، Restore و Reset در ویندوز چیستند و چه زمانی باید از آنها استفاده کرد؟” را مطالعه نمایید تا به صورت کامل، با گزینه‌های موجود آشنا شوید.

امیدوارم با انجام این کارها، مشکلات بوت شدن ویندوز به صورت کامل برطرف گردد. اگر هنوز هم راه حلی باقی مانده که ما آن را در مقاله‌ی خود نیاورده‌ایم، می‌توانید در قسمت نظرات اعلام کرده تا با نام خودتان به متن اصلی اضافه شود.

=====================================================

مقاله: آموزش راه اندازی Startup Repair در Windows 7

قصد ما در این مقاله این است که Startup Repair و کاربرد آن را به شما معرفی کنیم و همچنین ذکر می کنیم که در چه مواقعی مورد استفاده قرار میگیرد


معرفی Startup Repair :

قابلیت Startup Repair در منوی که به System Recovery Options معروف است قرار دارد این قابلیت می تواند برخی از مشکلات ، از قبیل فایل های سیستمی مفقود یا خراب شده را که از بالا آمدن صحیح ویندوز جلوگیری می کند برطرف کند .

برای ورود به محیط System Recovery Options در هنگام بوت کلید F8 را فشار می دهیم

Startup Repair

همچنین این نکته را متذکر می شوم که هنگام انجام این عملیات باید Repair Disk خود سیستم و یا DVD ویندوز۷ را در DVD-RW قرار دهیم

قابلیت Startup Repair می تواند در بسیاری از مواقع کامپیوترهایی را که به دلایل زیر Boot نمی شوند را تعمیر کند :

۱٫خراب شدن ساختار Registry سیستم عامل
۲٫عدم وجود یا خراب شدن فایل ها و درایورهای سیستمی
۳٫خراب شدن Metadata ی دیسک (Boot Sector , MBR , Partition Table )
۴٫خراب شدن Metadata مربوط به فایل سیستم
۵٫نصب درایورهای ناهماهنگ و مشکل دار برروی سیستم
۶٫خراب شدن داده های تنظیمات Boot سیستم
۷٫شناسایی خرابی های حافظه و هارد دیسک

توجه کنید که Startup Repair مشکلات زیر را تعمیر نمی کند :

۱٫Firmware های تخریب شده وو همچنین مشکلات سخت افزاری
۲٫مشکلات ناشی از نصب نادرست سیستم عامل در هنگام نصب یا بروز رسانی ، مثلا بروز رسانی ویندوز XP به Vista
۳٫مشکلات ناشی از Log On به سیستم عامل ویندوز
۴٫مشکلات ناشی از ویروس و کدهای مخرب


توجه : Startup Repair به عنوان Backup Tools تلقی نمی شود یعنی نمی توان از آن برای ریکاوری کردن فایل های شخصی مانند عکس و یا Documents و … استفاده کرد


اجرا کردن Startup Repair :

در شکل بالا Repair your Computer را انتخاب می کنیم سپس در شکل زیرNext را انتخاب می کنیم

Us

سپس در شکل زیر اگر سیستم شما Password داشت Password را وارد میکنیم و OK را می زنیم اگر هم Password نداشتین OK را انتخاب می کنیم

Password

همانگونه که در شکل زیر میبینید Startup Repair را انتخاب می کنیم

system

Startup Repair حالا شروع به Scan کردن می کند و سعی در پیدا کردن و رفع مشکلات Startup می شود
توجه : در حین Scan کردن اگر مشکلی پیدا کند ممکن است سیستم Restart شود و دوباره راه اندازی می شود تا سیستم تعمیر شود. اگر سیستم تعمیر نشد شما خلاصه ای از مشکل را میبینید و اتوماتیک اطلاعات شما را به سایت مربوطه Link می کند تا مشکل شما را حل کند….

repair

اگر مشکلی پیدا نشد Next را انتخاب می کنیم سپس Restore را بر می گزینیم

Restory

در نهایت بعد از اینکه عملیات تمام شد Finfish را می زنیم

Finish

می توانیم با انتخاب کردن Click here for diagnostic and repair details خلاصه ای از آنچه Startup Repair انجام داده را ببینیم

نویسنده : مجید عچرش
منبع : انجمن حرفه ای های فناوری اطلاعات ایران
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع دارای اشکال اخلاقی می باشد

=================================================

 

اشتراک گذاری این مطلب :

پاسخی بگذارید

فناوری اطلاعات آرشیو

تبلیغات سبحان

پرداخت اینترنتی بانک کشاورزیرمضان مبارکمحمد
ورود به پنل مدیریت
نقشه آنلاین تربت جام

Click to open a larger map

آمار بازدید
 • 0
 • 280
 • 39
 • 10,014
 • 744,829
 • 179,227
ارتباط با ما
 • آدرس : خراسان رضوی، شهرستان تربت جام
 • ایمیل: Sobhan1352b@chmail.ir
 • ایمیل دوم : info@sobhan1352.ir

دوستان ما را با نظرات سازنده خود یاری فرمایید