دوربین مداربسته

در این مقاله قصد داریم که بصورت کامل و با جزییات پنل پشت یک دستگاه دی وی آر dvr را با هم بررسی کنیم . این دستگاه میتواند آنالوگ ، AHD ، HDCVI ، HDTVI باشد .

پشت دستگاه دی وی آر

قسمت هایی را که در تصویر بالا شماره گذاری کرده ایم به ترتیب توضیح می دهیم.

 

۱- ورودی تصویر (video in) : این سوکت های bnc به عنوان کانال های ورودی تصویر هستند که دوربین مدار بسته از طریق کابل کواکسیال به این سوکت ها متصل میشود. تعداد این سوکت ها میتواند ۴ ، ۸ ، ۱۶ ، ۲۴ ،۳۲ ، ۶۴ تا باشد. پس سوکت هایی که به این ترمینالها وصل می شود، مادگی های BNC هستند که از دوربین ها می آیند مانند تصویر زیر:

ورودی تصویر دوربین مداربسته

 

۲- خروجی صدا (audio out) : این سوکت که به عنوان خروجی صدا می باشد، بعد از اتصال میکروفون به audio in (شماره ۳) با استفاده از کابل کواکسیال، صدا را به دستگاهی مانند اسپیکر یا مانیتوری که ورودی AV داشته باشد منتقل میکند. شما صدایی که میکروفون متصل شده به قسمت شماره ۳ تولید میکند را میتوانید از این خروجی بشنوید.برای مثال می خواهید هر وقت موشن دتکشن فعال شد ،آلارم دستگاه هم فعال شود .

خروجی صدا

 

۳- ورودی صدا (audio in) : میکروفون دارای دو کابل می باشد . یکی کابل برق ۱۲ ولت و دیگری کابلی که سیگنال صدا را منتقل می کند . این میکروفون در صورت نصب صحیح می تواند صدای محیط را به دستگاه ارسال کند و شما در بازبینی تصاویر (playback) صدا را روی کانالی که تنظیم کرده اید ،بشنوید .

 

میکروفون دستگاه دی وی آر

 

۴- خروجی HDMI : از طریق این کانکتور شما تصویر خروجی توسط دستگاه را میتوانید روی مانیتور خود ببینید. کابل های HDMI در متراژهای مختلفی از ۱ متر به بالا وجود دارد.کابل HDMI بر خلاف کابل VGA می تواند صدایی که در قسمت قبل گفته شد را روی مانتیور پخش کند .

کابل HDMI

 

۵-پورت شبکه (LAN) : این پورت برای اتصال کابل شبکه به دستگاه میباشد . برای مثال برای انتقال تصویر نیاز است که این پورت توسط کابل شبکه به مودم وصل شود.

از طرفی شما می توانید با این کابل شبکه دستگاه خودتان را مستقیم به یک سیستم کامپیوتر یا لپ تاپ وصل کنید و از طریق وارد کردن آدرس آی پی دستگاه به وب دستگاه وصل شوید و تنظیمات دلخواه خود را انجام دهید .

 

کابل شبکه

 

۶- پورت (USB) : این پورت برای اتصال موس به دستگاه یا اتصال فلش به دستگاه کاربرد دارد.از فلش جهت تنظیمات منوی دستگاه استفاده می شود و از فلش به جهت بک آپ گرفتن از تصاویر ذخیره شده یا آپدیت کردن دستگاه می توانید استفاده کنید .

موس دی وی آر

 

 

۷- ورودی های RS485 : این دو ورودی به عنوان ارتباط بین دو سیم دیتای دوربین های اسپید دام با دستگاه به جهت کنترل دوربین اسپیددام می باشد . که با A – B یا مثبت و منفی شناخته میشود. در صورتی که ترتیب اتصال این دو را برعکس بزنید دیتایی از دوربین به دستگاه منتقل نمی شود و در واقع دوربین اسپیددام شما نمی چرخد .

RS485 Connector

 

۸- تغذیه ورودی ۱۲ ولت دستگاه : این سوکت به جهت اتصال آداپتور ۱۲ ولت به دستگاه کاربرد دارد.اکثر دستگاه های ضبط کننده ۱۲ ولت هستند .

آداپتور 12 ولت

 

۹- فن تهویه دستگاه : این فن به جهت تهویه هوای گرم داخل کیس دستگاه و خنک شدن دستگاه کاربرد دارد.در صورتیکه ای فن از کار بیفتد و دستگاه داغ کند ،اصولا دستگاه هنگ می کند و فشار زیادی به CPU آن وارد می شود که هر چه زودتر و قبل از سوختگی باید اصلاح شود .

فن دی وی آر

 

 

۱۰- خروجی تصویر (video out)  : این سوکت به عنوان خروجی تصویر است که با استفاده از کابل کواکسیال به جهت نمایش تصویر روی مانیتورهایی که ورودی av دارند ، استفاده میشود.

فیش av

 

۱۱- خروجی تصویر (VGA) : این سوکت به عنوان خروجی تصویر است که با استفاده از کابل VGA به جهت نمایش تصویر روی مانیتور هایی که ورودی VGA دارند استفاده میشود.یکی از علت هایی که این کابل کمتر استفاده می شود ،کیفیت کمتر آن به نسبت کابل HDMI است .

خروجی تصویر VGA

 

 

۱۲- ورودی و خروجی آلارم : این سوکت ها به عنوان ورودی و خروجی های آلارم دستگاه می باشند که می توانید آلارمی مانند موشن دتکشن را برای دستگاه تعریف کنید و از طریق خروجی های این قسمت برای مثال اسپیکر به صدا در بیاید.

 

۱۳-دکمه power : این دکمه به جهت خاموش و روشن کردن دستگاه استفاده میشود.

=================================

آموزش نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته (دوربین های آنالوگ , AHD, HDCVI) – قسمت اول

آموزش نصب دوربین مدار بسته -قسمت اول در این مبحث قصد آموزش نصب و راه اندازی دوربین های مداربسته آنالوگ را داریم.لازم به ذکر است بستر قابل استفاده در این مدل ها یکسان می باشد.

در ابتدا لازم است تجهیزات مورد نیاز برای انجام یک نصب را بدانیم.

لیست تجهیزات مورد نیاز برای نصب با یک دوربین آنالوگ :

دوربین مدار بسته دی وی آر هارد اینترنال(جهت نصب در دی وی آر) آداپتور (به تعداد دوربین نیاز به آداپتور دارید) آداپتور مورد نیاز معمولا ۲ آمپر و ۱۲ ولت می باشد. BNC (برای هر دوربین به ۲ عدد BNC نیاز داریم). پاور باکس ( برای زیبایی کار و قراردادن آداپتور در داخل آن استفاده می شود). 

کابل RG59 (جهت انتقال تصویر و کابل برق ) 

نکته های لازم:

دوربین های مدار بسته معمولا دارای ۲ فیش ورودی یکی جهت تصویر و دیگری جهت برق مورد نیاز هستند. ۳ نوع BNC در حال حاضر در بازار موجود می باشد . BNC لحیمی : بدلیل سختی زدن این نوع کمتر استفاده می شود. اما قطعی بسیار کمی در حین کار دارد.

BNC پرسی : نیاز به آچار مخصوص جهت آماده کردن دارد ولی می توان با یک عدد سیم چین نیز این کار انجام داد که به دلیل قطعی در حین کار توصیه نمی شود.

BNC پیچی : نیاز به یک پیچ گوشتی کوچک در حین انجام کار دارد . راحتی کار و قطعی کم این نوع را بسیار رایج کرده است.

اتصال BNC به کابل RG59 : در ابتدا قسمت جدا شونده را داخل کابل قرار می دهیم. سپس روکش پلاستیکی کابل را در حدود ۵ سانتی متر جدا کرده و شیلد آلومینیومی را باز می کنیم تا بتوانیم به مغزی کابل دسترسی داشته باشیم. در BNC پیچی مغزی را در داخل قرار می دهیم و پیچ را محکم می کنیم.شیلد آلمینیومی را در قسمت انتهای BNC وصل می کنیم.توجه کنید که مغزی کابل با شیلد تماسی نداشته باشد.

برق مورد نیاز دوربین ۱۲ ولت دی سی با جریان ۱ تا ۲ آمپر می باشد که توسط آداپتور تامین می شود.

در بعضی از موارد بر حسب نیاز از پاور سوپلای نیز استفاده می شود که در این مورد برق مورد نیاز تمامی دوربین ها توسط آن تهیه می شود. طرز کار پاور سوپلای: پاور سوپلای ها دارای ولتاژ ورودی برق شهر و ولتاژ خروجی ثابت ۱۲ ولت و جریان آن را بر حسب تعداد دوربین انتخاب می کنیم که ۱۰ آمپر و ۲۰ آمپر بوده و از خروجی های آن برای دوربین ها استفاده می شود.

آموزش نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته (دوربین های آنالوگ , AHD, HDCVI) – قسمت دوم

آموزش نصب دوربین مدار بسته – قسمت دوم

نصب دوربین مدار بسته (آنالوگ , AHD, HDCVI) با توجه به جایابی انجام شده در ابتدا دوربین ها را در محل مورد نظر نصب می کنیم. برای هر دوربین باید یک کابل RG و یک کابل برق بکشیم که کابل هایی در حال حاضر در بازار وجود دارند که به کنار برق معروفند و همزمان هر دو کابل مورد نیاز را فراهم می کنند. برق ۲۲۰ ولت را که از طریق سیم منتقل شده است را با آداپتور به دوربین متصل می کنیم و به کابل تصویرمان نیز یک فیش BNC می زنیم. باید سعی شود در کابل کشی از کابل های یک سره و بدون قطعی استفاده کنیم تا در نهایت کیفیت تصویر بهتری بدست آید. در کنار هر دوربین با قرار دادن یک پاور باکس می توانیم آداپتور را در داخل آن قرار دهیم. در سیم کشی کابل ها باید دقت کرد از کنار کابل های برق فشار قوی عبور نکنند تا باعث نویز در تصویر نشود. محل اتصال فیش های آداپتور و BNC را می توانید در شکل ذیل مشاهده نمایید.

مرحله بعد آماده سازی دی وی آر می باشد : دی وی آر های موجود در بازار فاقد هارد جهت ذخیره سازی می باشند،که با توجه به تعداد دوربین ها و کیفیت تصاویر باید ظرفیت مناسب را انتخاب کنید. به طور مثال با ۴ عدد دوربین حداقل هارد ۱ ترابایت جهت داشتن تصاویر در یک دوره ۳۰ روزه لازم است. البته همانطور که اشاره شد این اعداد تقریبی اند. در آموزش ذیل راهنمای نصب هارد بر روی دی وی آر را می توانید مشاهده نمایید. با باز کردن پیچ های اطراف دستگاه به داخل دی وی آر دسترسی پیدا می کنیم. هارد را با ۴ عدد پیچ در داخل دی وی آر می بندیم و در انتها کابل های اتصال را از روی برد به هارد وصل می کنیم.

 بعد از اتصال هارد دی وی آر اماده اتصال می باشد.اکنون در ادامه به توضیح پنل پشت دی وی آر می پردازیم.اکثر دی وی آر های موجود مشابه هم می باشند.

در تصویر فوق یک نمونه دی وی آر ۴ کاناله را مشاهده می نمایید که قسمت های مختلف آن تشریح شده اند. در این دی وی آر دو نوع خروجی جهت نمایش تصاویر وجود دارد.VGA و HDMI و نیز ورودی کابل شبکه جهت ارتباط داخلی و یا انتقال تصویر. با اتصال دوربین ها به دی وی آر و روشن کردن دستگاه به خروجی تصاویر را باید بر روی مانیتور مشاهده نمایید. نکته اول: تنظیم تاریخ و ساعت دستگاه است. نکته دوم: بعد از روشن کردن دستگاه ابتدا باید هارد را یک بار فرمت کرد تا آماده جهت ضبط اطلاعات شود. بعد از فرمت کردن هارد ضبط به صورت اتوماتیک آغاز می شود. در مطالب آتی آموزش مشاهده و بکآپ گیری از تصاویر ضبط شده را با جزییات در سایت قرار می گیرید.

=====================================

منوی OSD در دوربین مدار بسته چیست؟

OSD MENU یا منوی OSD مخفف On Screen Display بوده که قابلیتی سخت افزاری بر روی خود دوربین مدار بسته است که ویژگی هایی را در جهت بهبود تصویر دریافتی به دوربین اضافه می نماید.

در ادامه این ویژگی ها را بررسی می کنیم:

LENS :

Shutter AGC :آیریس نرم افزاری

نکته : آیریس برای دوربین های مدار بسته همانند دیافراگم بوده که میزان نور ورودی به دوربین را کنترل می کند.

White Bal : تنظیم سفیدی تصویر

Back Light : تنظیم نور پس زمینه

Pic Adjus : تنظیمات مربوط به تصویر

ATR : کنترل نور پس زمینه (عملکردی همانند D-WDR )

Motion Det : حالت تشخیص حرکت

Privacy Mask : خصوصی سازی تصویر (برجسب گذاری تصویر )

Day & Night : حالت روز و شب

NR : سیستم کاهش نویز تصویر

ID : تعیین مشخصه یا نام دوربین

Camera Reset : بازگردانی به تنظیمات کارخانه

پس از نصب دوربین ها تنظیمات این قسمت توسط کارشناس نصب انجام می شود.

=================================================

قابلیت تشخیص حرکت در دوربین مدار بسته

موشن دتکشن یا MOTION DETECTION قابلیت تشخیص حرکت در دوربین های مدار بسته و دی وی آر ها و NVR های موجود بوده که باید این قابلیت در آن فعال شود. قابلیت تشخیص حرکت در تصاویر دریافتی دوربین های مداربسته کمک زیادی در کاهش حجم تصاویر ضبط شده در دی وی آر می نماید. این قابلیت بر اساس تکنولوژی پردازش تصویر عمل می نماید.بدین صورت که هر پیکسل های ضبط شده در هر فریم را با فریم های قبلی مقایسه می کند و در صورت تغییر در آن به صورت متوالی آن را به عنوان حرکت تشخیص داده و اقدام به ضبط تصویر می نماید. در ادامه نحوه انجام تنظیمات این قابلیت بر روی دی وی آرهای داهوا را آموزش می دهیم: در ابتدا همان طور که از شکل ذیل مشاهده می نمایید از منوی اصلی وارد قسمت EVENT و DETECT می شویم: اولین قدم انتخاب کانال مورد نظر و فعال سازی آن می باشد. در قسمت REGION باید محدوده مورد نظر را جهت فعال بودن سیستم تشخیص حرکت مشخص کنیم.

 

در مرحله بعدی بر روی گزینه PERIOD کلیک کرده و بازه های زمانی مورد نظز جهت فعال بودن تشخیص حرکت را مشخص می کنیم. نکته قابل توجه اینکه تنها ۶ بازه زمانی جهت تنظیم در سیستم وجود دارد.

در انتها و پس از انجام تنظیمات لازم گزینه SAVE را کلیک کرده و تنظیمات را ذخیره می کنیم.قابل توجه است که این تنظیمات برای تک تک کانال ها باید انجام شده و تنظیمات ذخیره شود.

=================================

عیب یابی دوربین مداربسته

در این مطلب قصد آموزش عیب یابی دوربین مدار بسته را داریم. بعد از انجام یک نصب کامل و مشاهده تصاویر با گذشت زمان و به علت های متفاوت ممکن است تصاویر را از دست دهیم.در این مطلب سعی شده است با زبان ساده و طی نموداری مرحله به مرحله پیش رفته و در هر مرحله با توجه به عیب موجود راه حل را ارایه دهیم.

نمودار عیب یابی دوربین مدار بسته

مواردی که در این آموزش مطرح شد مواردی عمومی و رایج در دوربین های مداربسته می باشد . با بررسی این موارد می توانید در مرحله اول به رفع این عیوب پرداخته و مشکل را برطرف ساخت. ولی در صورت عدم اطلاع و آشنایی کافی با سیستم های برقی توصیه می شود که با مراجعه به کارشناس نسبت به رفع مشکل اقدام نمود. کارشناسان شرکت فنی و مهندسی علم و صنعت پاسخگوی مشکلات و سوالات شما در زمینه نصب و راه اندازی سیستم های حفاظتی و نظارتی می باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوربین مداربسته
انواع دوربین مدار بسته از نظر شکل ظاهری و کاربردهای انها 

انواع دوربین مدار بسته از نظر شکل ظاهری و کاربردهای انها عبارتند از : دوربین مداربسته دام DOME دوربین های مداربسته صنعتی دوربین مداربسته بولت دوربین های مینیاتوری دوربین مداربسته دید در شب IR دوربین مداربسته اسپید دام PTZ   دوربین های دام   DOME معنای لغوی کلمه دام DOME گنبد است. در واقع دوربین مداربسته دام به معنی دوربینی است که …

دوربین مداربسته
نرم افزار xmeye برای گوشی و کامپیوتر

تولیدات شرکت Hangzhou Xiongmai Technology Co.Ltd  با نام اختصاری xiongmai یا همان xm شامل دوربین های AHD , IP , DVR , NVR  ونرم افزار های رابط این دستگاه ها است. از جمله نرم افزار های رایگان این کمپانی CMS یا مرکز مانیتورینگ دوربین ها است. این نرم افزار خیلی ساده …