فرمت کردن درایوهایی که فرمت نمی شوند

روش های به زور فرمت کردن درایوهایی که فرمت نمی شوند!

———————————————————به نام خدا————————————————————–

سلام دوستان خوبم، قطعا تا به حال به این مشکل برخورد کردین که یه فلش یا درایو داشته باشید که به شکل عادی فرمت نشه و مشکل داشته باشه، معمولا این درایورها مشکل خاصی ندارن و با یک فرمت مشکلشون حل میشه اما گاهی اوقات وضعیت پیچیده تر از این حرفاست و باید تعویض یا تعمیر سخت افزاری بشه. ما در اینجا میخواهیم به بررسی راهکارهای فرمت کردن درایوها و فلش مموری و مموری کارت هایی بپردازیم که با روش عادی فرمت نمیشن و ارور میده.
گاهی اوقات این حافظه ها دچار برخی مشکلاتی میشن که ما رو مجبور میکنند که اونها رو فرمت کنیم و یا ویروسی شده و اصلا فرمت نمیشوند.
حالا ما با بررسی چند روش این بن بست رو دور میزنیم و با کلاه گذاشتن سر درایو اون لعنتی رو فرمت میکنیم! چون زوره!

در حالت عادی اگه روی یه درایو کلیک راست کنیم و گزینه ی Format رو بزنیم پنجره ای باز میشه که امکاناتی رو برای فرمت کردن به ما میده:

در بالای پنجره قسمت capacity مقدار حجم قابل استفاده ی درایو مشخص هست، بعد از اون در قسمت File system یک منوی کشویی داریم که میتونیم فرمت درایو رو میتونیم مشخص کنیم:
برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید نام: 2.jpg مشاهده: 556 حجم: 65.4 کیلو بایت
فرمت FAT32 معمولا بیشتر مورد استفاده قرار میگیره، با اینکه امنیت در فرمت NTFS بالاتر هست اما برخی دستگاههای پخش کننده نمیتونند ابزارهایی که از فرمت سیستم NTFS استفاده میکنند رو شناسایی و پشتیبانی کنند.
پایین تر Allocation unit size رو میبینیم. این مقادیر موجود در منوی کشویی این قسمت اندازه ی بلاک های حافظه در درایو شما رو نشون میده و با انتخاب اونها میتونید اندازه و حجم این بلاک ها رو کاهش یا افزایش بدین. برای درایوهایی که معمولا فایل هایی بزرگ و سنگین قراره داخل کپی بشه و خوانده یا نوشته بشه(مثل فیلم های سنگین و…) بهتره که اندازه ی هر بلاک رو بزرگ تر بگیریم و یک مقدار بزرگتر (مثلا در تصویر زیر بزرگترین اندازه ای که میتونیم بدیم ۱۶Kilobytes هست) رو انتخاب کنیم و اگه معمولا از فایلهایی در این درایو استفاده میکنیم که حجم کمتری دارند(مثل عکس و فایل نوشتاری و…) بهتره اندازه ی بلاک ها رو کمتر در نظر بگیریم. با این کار سرعت خواندن و نوشتن در درایو بالاتر میشه.
برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید نام: 3.jpg مشاهده: 619 حجم: 72.2 کیلو بایت

بعد از اینها دکمه ی restore device defaults رو داریم که همینطور که از اسمش مشخصه تمام تنظیمات این پنجره رو میتونیم به حالت اولیه برگردونیم.
سپس volume label رو داریم که به ما این امکان رو میده که نام درایور رو هم همزمان با فرمت کردن با نام دلخواه عوض کنیم.
قسمت Format Options هم شامل دو گزینه ی Quick Format و Creat an MS-DOS startup disk هست.
وقتی گزینه ی Quick Format فعال هست، ویندوز تنها فایل ها رو حذف میکنه و یه فرمت سطحی انجام میده اما با برداشتن این تیک شما تمام اطلاعات درایور رو پاک میکنید و از نو اون درایور رو قالب بندی میکنه. در Quick Format اطلاعاتی که با این روش حذف شدن با احتما بیشتری ریکاوری میشن ولی با فرمت معمولی امکان بازگشت فایل ها با ریکاوری خیلی کمتر هست.

بعد از این تنظیمات با زدن دکمه ی Start فرمت کردن آغاز میشه. اما حالا اگه ارور داد و فرمت نشد چی؟؟؟ اینجاست که دیگه زبون خوش جواب نمیده و باید با زبان CMD و… با این درایو سخن بگیم!


روش اول، ویندوز را گول بزنید!

این روش برای فلش و کارت های حافظه و هاردهای اکسترنال مناسب هست، به این ترتیب که ابتدا فلش رو به کامپیوتر وصل میکنیم و روی درایوش کلیک راست میکنیم و مثل روش عادی گزینه ی format رو میزنیم تا پنجره ای که تصویرش رو در بالا گذاشتیم بیاد، بعدش تمام تنظیمات رو به شکل دلخواه درمیاریم و قبل از اینکه دکمه ی Start رو بزنیم، بدون اینکه پنجره رو ببندیم فلش رو از کامپیوتر میکشیم! سپس دوباره به کامپیوتر وصل میکنیم و به محض اینکه توسط ویندوز شناسایی شد گزینه ی Start پنجره ی format رو که قبلا باز کرده بودیم میزنیم.
با این کار معمولا باید درایور شروع به فرمت کنه و کار تموم بشه!
برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید نام: 4.jpg مشاهده: 464 حجم: 71.7 کیلو بایت


روش دوم، وقتی command prompt وارد میشود

از این روش برای تمام درایوها از جمله درایورهای هارد اینترنال و فلش و… استفاده میشه.
برای این کار در محیط ویندوز کلید ترکیبی ویندوز+R رو بزنید تا پنجره ی Run باز شه:
برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید نام: 5.JPG مشاهده: 462 حجم: 21.0 کیلو بایت
سپس command prompt رو با تایپ کردن CMD فراخوانی کنید و OK کنید تا این برنامه اجرا بشه:
برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید نام: 6.JPG مشاهده: 1418 حجم: 23.7 کیلو بایت

حالا باید نام درایو مورد نظر رو وارد کیم و دستور فرمت رو بدیم، برای این کار باید به شکل زیر عمل کنیم:
format F:/fs:fat32
اینها رو تایپ میکنیم، اما به جای حرف F نام آدرس یا درایو مورد نظر رو تایپ میکنیم، مثلا اگه فلش یا درایوی که میخوایم فرمت کنیم G هست باید اونجا حرف G رو تایپ کنیم. در قسمت آبی رنگ فرمت مورد نظر خودمونو تایپ میکنیم، مثلا اگه بخواهیم با فرمت NTFS قالب بندی کنیم باید این حروف رو به جای fat32 تایپ کنیم.
بعد از این کار Enter میزنیم، اما دوباره CMD از ما یک تایید طلب میکنه و باید کلید Enter رو دوباره بزنیم تا شروع به فرمت بشه:
برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید نام: 7.JPG مشاهده: 2430 حجم: 28.3 کیلو بایت

صبر میکنیم تا به طور کامل عمل فرمت کردن تموم بشه و ۱۰۰درصدش کامل بشه:
برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید نام: 8.JPG مشاهده: 2239 حجم: 53.8 کیلو بایت
بعد از تکمیل دیگه کار تمومه و درایو فرمت شده:
برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید نام: 9.JPG مشاهده: 1224 حجم: 36.0 کیلو بایت
با زدن کلید Enter اطلاعات فرمت در اختیار شما قرار میگیره و سپس میتونید پنجره رو ببندید:
برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید نام: 10.JPG مشاهده: 984 حجم: 46.4 کیلو بایت


روش سوم، دیسک ویندوزXP

با یک دیسک ویندوزXP شما میتونید درایو مورد نظر رو فرمت کنید، از این روش هم برای فلش مموری و کارت حافظه و هم برای درایوهای هارد و… میتونید استفاده کنید.
به این ترتیب که ابتدا دیسک ویندوزXP رو داخل دیسک خوان بذارید و با CD سیستم رو بوت کنید، سپس خیلی عادی مراحل اولیه ی نصب ویندوز رو پیش برید تا جایی که باید یک درایو برای نصب ویندوز انتخاب کنید:


در اینجا شما باید درایوی که قراره فرمت بشه رو برای نصب ویندوز انتخاب کنید و Enter بزنید، سپس پنجره ی پایین به نمایش درمیاد:


حالا نوع قالب بندی مدنظر(فرمت) و نوع فرمت که Quick Format باشه یا فرمت کلی رو از بین این چهار گزینه انتخاب کنید و برای ادامه و فرمت کردن کلید Enter رو بزنید حالا درایو مورد نظر داره فرمت میشه:


بعد از اینکه درایور فرمت شد قبل از اینکه دیسک ویندوز به سراغ بقیه ی مراحل و نصب ویندوزXP بره شما سیستم رو ریست کنید و با ویندوز خودتون بالا بیایید. با این روش به احتمال فراوان درایو شما فرمت میشه.

 


استفاده از نرم افزارهای مخصوص

در این میان کاربرانی هستن که حوصله ی سروکله زدن با ویندوز رو ندارن، نرم افزارهایی هم برای این کار طراحی شده که یکی از آنها Phison PS22xx Formatter هست. در کل نرم افزارهای بسیار زیادی برای این کار در اینترنت موجوده که میتونید از اونها استفاده کنید.

bouquet4

وقتی فلشمون فرمت نمیشه چکار کنیم؟ “مشکل فرمت فلش و رم ” : گاهی اوقات فلش ها  و کارت های حافظه به کمک روش عادی فرمت نمی شوند ، و این باعث کلافه شدن کاربر می شود ، در این موقع ها ویندوز یه بسته پیشنهادی رو حاوی پیام Windows was unable to complete the format رو برای شما به نمایش میگذاره و این یعنی یه آب پاکی روی دست شما ؛ خودتونو ناراحت نکنید ، یه نفیس عمیق بکشید و تا پایان این مقاله با ما باشید تا راه حلی برای این مشکل برای شما آموزش دهیم.

برای حل این مشکل ابتدا یک روش کاربردی رو براتون معرفی میکنم ، سپس یک نرم افزار کاربردی دیگه رو براتون برای حل مشکل فرمت نشدن فلش و رم براتون معرفی خواهیم کرد. ابتدا بریم سراغ اولین روش!

برای حل این مشکل ابتدا وارد My Computer شوید ، سپس و از روی منوی پنجره روی گزینه Manage کلیک کنید (ممکنه در این بین ویندوز از شما اجازه دسترسی به مدیریت ویندوز رو خواستار باشه روی Yes کلیک کنید.) ، برای این کار می تونید روی آیکون Mycomputer هم کلیک کنید و همین گزینه رو انتخاب کنید ، در این حالت شما وارد محیط مدیریت ویندوز می شود ، در پنجره باز شده دنبال آیکون Storage بگردید ، پیداش کردید؟. . . ! خوب حالا روش کلیک کنید تا محیط مدیریت کلیه درایو های شما به نمایش در آید.

تبصره : اگر از نرم افزار خاصی برای دیفرگ هاردتون استفاده میکنید ، پنجره جدیدی باز می شود و دوباره یه آیکون بنام Disk Managment رو باید پیدا کنید و بازش کنید.

وقتی این قسمت رو باز کردید طبق تصاویر بالا تمامی درایو ها و فلش مورد نظر برای شما به نمایش در میاد ، فلش در قسمت Disk 2 قابل مشاهده است ، روی فلش راست کلیک کرده و New Volume یا Extende Volume رو بزنید بعد از زدنش و انتاب حجم مورد نظر برای اضافه کردن به فضای هاست ، ویندوز از شما درخواست فرمت رو می خواد شما با انتخاب فرمت Fat 32 می تونید براحی این مشکل را حل کنید و به آرزوی فرمت کردن فلش برسید.

اگر هرگونه سوالی داشتید ، خجالت نکشید ، در قسمت نظرات همین مطلب یا بخش پرسش و پاسخ زوم تک (question.zoomtech.ir) بیان کنید تا پاسخ داده شود ، یه ویدئو هم از این مشکل و راه حلش رو تهیه کردم که می تونید اینجا مشاهده کنید.

وای یادم رفت روش دوم رو هعم براتون توضیح بدم ، دومین روش استفاده از یک نرم افزار فوق العاده کم حجم هست ، نام این نرم افزار HPUSBDisk هست ، که با حجم کمش تا حدودی می تونه مشکل شما رو حل کنه ، پس شما می تونید این نرم افزار کم حجم رو هم از سرور زوم تک دانلود نمایید. / دانلود نرم افزار HPUSBDisk

bouquet4

آموزش Format(مموری کارت شما Format نمی شود؟)

استفاده از مموری فلش در بین مردم عادی شده است، همین عمومی شدن فلش ها باعث به وجود آمدن مشکلاتی هم شده است، یکی از مشکلات آن Bad Sector شدن مموری و یا Forgot Partition است، که در صورتی که با این مشکلات مواجه شوید نه می توانید مموری خود را باز و نه Format کنید. پایگاه خبری فناوری اطلاعات برسام، امروز برای شما بازدیدکنندگان عزیز آموزشی را طراحی کرده که به وسیله این آموزش مشکلات شما در این حوزه پایان می پذیرد.

همه ما کم و بیش با سیستم عامل ویندوز آشنایی داریم اما عده کمی وجود دارند که با cmd آشنایی داشته باشند. cmd که مخفف کلمه command prompt است، یکی از شاهکار های شرکت ماکروسافت می باشد که به کاربر اجازه اجرای ابزار های خاصی را می دهد. یکی از این ابزارها “DiskPart” نام دارد که تحت Dos عمل می کند و یکی از قوی ترین برنامه های مدیریت حافظه می باشد.

ما می خواهیم به وسیله این برنامه مشکل فرمت نشدن مموری فلش شما را حل کنیم.

آموزش قدم به قدم

۱٫وارد cmd شوید:

win XP:start>Run>cmd>Enter

win 7>start>cmd>Enter

۲٫ فرمان diskpart را تایپ و Enter کنید.

۳٫فرمان list disk را تایپ و Enter کنید تا حافظه های وصل شده به کامپیوتر شما نمایش داده شود.

۴. فرمان # select disk را تایپ و Enter کنید(در نظر داشته باشید که # را با شماره عدد نمایش داده شده در بخش ۳ جایگزین کنید)

توجه توجه: هر درایوی که انتخاب کنید آن درایو فرمت خواهد شد و اگر جای # عددی وارد نکنید کل هارد و اطلاعات شما فرمت خواهد شد.

۵٫پس از اطمینان از درستی انتخاب درایو مربوط به حافظه وصل شده، فرمان Clean l را تایپ و Enter کنید( در صورتی که این فرمان برای شما جواب نداد تمام مراحل را از اول شروع کنید و در این مرحله به جای Clean فقط Clean allرا وارد و Enter  کنید)

۶٫فرمان create partition primary را تایپ و Enter کنید.

۷٫فرمان select partition 1 را تایپ و Enter کنید.

۸٫فرمان active را تایپ و Enter کنید.

۹٫فرمان format fs=fat32 را تایپ و Enter کنید.(۱۰-۱۵ دقیقه صبر کنید تا ۱۰۰% شود)

۱۰٫فرمان assign را تایپ و Enter  کنید.(کار شما به پایان رسید)

۱۱٫ فرمان Exit را تایپ و Enter کنید تا از برنامه DiskPart خارج شوید.

۱۲٫فرمان Exit را دوباره تایپ کنید تا از cmd خارج شوید.

حال اگر به My Computer خود نگاه کنید مموری کارت خود را بدون مشکل خواهید دید.

afbeelding28

چگونه مموری‌کارت معیوب را رفع‌عیب کنیم؟

مطمئناً وقتی که مموری‌کارت شما از کار می‌افتد، بسیار ناراحت می‌شوید. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که فایل‌های سیستمی SD کارت شما از بین رفته، خراب شده و یا غیرقابل دسترسی‌اند. اما جای نگرانی‌ای نیست،‌ شما می‌توانید خودتان این مشکلات را برطرف کرده و مموری‌کارت خود را زنده کنید.

Tips-for-Using-and-Caring-for-Memory-Cards

بعضی از خطاهای رایجی که ممکن است آن‌ها را دیده باشید:

“Unsupported media card inserted, format now?”
“Media is not formatted. Would you like to format now?”
“The SD card cannot be recognized.”
Please insert the drive …
“Access denied”, when SD card is corrupted or broken.

اگر شما با یکی از خطاهای فوق برخورد کرده‌اید، مشکل کاملاً مربوط به خود مموری کارت SD شماست! نکته جالب این است که برخلاف تصور اکثر افراد، عمده‌ی این مشکلات می‌تواند توسط خودتان به‌راحتی حل شود.

راه‌حل‌های پیشنهادی زیر را اعمال کنید؛ امیدواریم که مموری‌کارت شما به‌حالت نرمال خود بازگردد.

روش۱: شما می‌توانید یکبار مموری کارت خود را اسکن کنید تا در صورت وجود خطا، برطرف گردد. برای اینکار، کافیست که با راست کلیک کردن بر روی درایو مموری‌کارتتان، وارد Properties شده و با انتخاب سربرگ Tools، روی Check Now کلیک کنید.

error_check

روش ۲: اگر با خطای Card Locked مواجه شدید، شما خیلی خوش‌شانس هستید! کافیست که مموری کارت را از دستگاهتان خارج کرده و ضامن سمت چپ آن را روی حالت Unlock قرار دهید و مجدد امتحان کنید.

sd-card-locker

روش ۳: اگر مموری کارت شما خراب شده و هیچ فایلی درون آن قابل مشاهده نیست، کافیست که ابتدا وارد Folder Option شده و مطابق تصویر زیر، گزینه Show hidden files and folder را انتخاب کنید. پس از آن، با ورود به محیط Command Prompt (وارد Run شده و عبارت CMD را تایپ کنید) دستور زیر را نوشته و کمی صبر کنید. دقت داشته باشید که بجای حرف H، حرف درایو مموری کارت خودتان را قرار دهید:

chkdsk H:/ \r

hidden-folder-800x413

روش ۴: اگر که با پیغام Unsupported media card inserted, format now? مواجه شدید، مموری کارت خود را فرمت کنید. بابت از دست رفتن اطلاعات خود نگران نباشید؛ شما می‌توانید با استفاده از ابزارهای بازیابی اطلاعات مموری کارت، اقدام به ریکاوری کردن آن‌ها نمایید.

با استفاده از ۴ روش فوق، شما خواهید توانست که عمده مشکلات مربوط به مموری کارت خود را حل کنید. لطفاً موارد زیر را نیز در آینده در نظر داشته باشید تا مموری کارت‌های SD شما دچار خطا نشوند:

۱. هنگامی که مموری SD خود را دریافت می‌کنید، ابتدا آن را یکبار فرمت کنید.

۲. مموری کارت خد را مستقیماً و بصورت ناگهانی از دستگاه خارج نکنید؛ ابتدا آن را Eject کرده و پس از آن از دستگاه خارج کنید.

۳. وقتی که می‌خواهید مموری کارت را از تلفن همراه یا دوربین خود خارج کنید، سعی کنید دستگاه‌تان ابتدا خاموش شده باشد.

۴. همیشه کارت‌های SD خود را تا انتها پر از اطلاعات نکنید. سعی کنید که بخشی از آن را خالی نگه دارید.

۵. از برند‌های معتبر تولید کننده SD کارت خرید نمایید.

2113917vgls1zk4fm

How to Format SD card after breaking write protection?

Now things get easy after we erase the write-protected SD card. To format the memory card, we introduce a very user-friendly utility – EaseUS Partition Master Free. Don’t worry about your little knowledge about the formatting, the powerful free partition manager will save you out with simple steps.

Step 1. Insert SD card into a computer (Windows 10/8.1/8/7/XP/Vista all supported) and launch EaseUS Partition Master Free.

Step 2. Right-click the SD card and choose “Format partition”.

format SD card by selecting format partition

Step 3. A mini window pops out, on which you can edit the partition label and choose a file system.

edit information of the formatted SD card that is write-protected

Apply the changes you made, then the write-protected SD card is successfully formatted. After the operation, you can also use the magic partition software to resize partitions.

اشتراک گذاری این مطلب :

پاسخی بگذارید

فناوری اطلاعات آرشیو

تبلیغات سبحان

پرداخت اینترنتی بانک کشاورزیرمضان مبارکمحمد
ورود به پنل مدیریت
نقشه آنلاین تربت جام

Click to open a larger map

آمار بازدید
  • 1
  • 3,519
  • 1,597
  • 85,265
  • 159,796
  • 45,494
ارتباط با ما
  • آدرس : خراسان رضوی، شهرستان تربت جام
  • ایمیل: Sobhan1352b@chmail.ir
  • ایمیل دوم : info@sobhan1352.ir

دوستان ما را با نظرات سازنده خود یاری فرمایید