مسجد جامع صنعاءمسجد جامع«الکبیر»، نخستین مسجدی است که به دستور پیامبر اکرم(ص) در سال ششم هجری قمری در صنعای قدیمی یمن ساخته شده است…
مسجد جامع«الکبیر» در شهر قدیمی صنعاء ،نخستین مسجد در یمن است که به دستور پیامبر اکرم(ص) پیش از فتح مکه مکرمه در صنعاء ساخته شده است.
این مسجد قدیمی با معماری سنتی با گذشت سالیان سال از ساخت آن ،جلوه ویژه ای به خیابانهای این منطقه داده است، به طوری که چشمان هر بیننده ای را به خود جذب می کند.
از برجسته ترین ویژگیهای شهر قدیمی صنعاء مساجد بسیاری است که در طول سالیان سال با ورود اسلام به یمن ساخته شده است و منارهای بلند آن بیش از هر چیز ترسیم کننده شعائر الهی و مکان حفظ و تلاوت قرآن کریم به شمار می رود.
در میان این مساجد، مسجد جامع صنعاء بیش از دیگر مساجد شهر ،چشم نوازی می کند و روایات مختلفی حکایت از انتساب این مسجد به رسول اکرم(ص) است که به دستور پیامبر اعظم(ص) بنا شده است.
روایات تاریخی حاکی از آن است که پیامبر اکرم(ص) سال ششم هجری پیش از فتح مکه دستور ساخت مسجد را دادند و به این ترتیب، این مسجد از قدیمی ترین مساجد در دوره اسلامی به شمار می رود و نخستین مسجدی است که در یمن ساخته شده است.
«شیخ عبدالمجید الزندانی» رئیس هیئت علمای یمن درباره داستان ساخت این مسجد می گوید: پیامبر اکرم(ص) به اهل یمن پیام دعوت به اسلام را ارسال کرد و «یحنس خزاعی» را به یمن فرستاد و دستور ساخت مسجد را به وی داد.
وی افزود: پیامبر اکرم(ص) تنها اکتفا به ساخت مسجد نکرد، بلکه مکان و جهت قبله آن را نیز تعیین کرد.
الزندانی تاکید کرد: تحقیقات جدید درباره مکان و جهت قبله نشان دهنده معجزه علمی رسول اکرم(ص) است و تکنولوژیهای جدید نشان می دهد که مسجد به طور مستقیم مقابل بیت الله الحرام واقع شده است.
مسجد جامع بر روی ویرانه های قصر غمدان ساخته شده است و درهای فولادی آن همان درهای قصر بوده است.
این مسجد در طول سالیان سال توسعه پیدا کرده است و هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جلب می کند.