مفهوم و معنی بنی‌اسرائیل

قرآن

بنی اسرائیل (به عبری: בני ישראל) (به فرانسه: Israélites) به فرزندان و نوادگان یعقوب گفته می‌شود. این قوم ریشه و پایه قومی هستند که بعدها یهود نامیده شد.

اسرائیل واژه‌ای عبری ترکیب «اسرا» و «یل» است که در لغت عبری «اسرا» به معنای عبد و «ایل» به معنای خدا می‌باشد و در مجموع به معنای «بنده خدا» است.

در قرآن بارها به بنی اسرائیل اشاره شده‌است. همچنین در چند جا از یعقوب با نام اسرائیل نام برده شده‌است با اینکه داستان تغییر نام یعقوب به اسرائیل در قرآن نیامده است. در قرآن آمده است که خداوند به بنی اسرائیل وعده داده است که دو بار در زمین فساد خواهند کرد. در بار نخست که خراب شدن معبد اول است آن‌ها از آنجا رانده می‌شوند و به اسارت در می‌آیند. در بار دوم مانند بار نخست معبد آن‌ها خراب شده و از آنجا بیرون رانده می‌شوند.[۵] در قرآن خداوند ذکر می‌کند که بر خلاف نظر عهد عتیق سلیمان کافر نشده و گناه نکرد.[۶] نام قبیله‌های بنی اسرائیل در قرآن ذکر نشده‌است.

بنی اسرائیل (بنواسرائیل)، به معنای «فرزندان و قوم اسرائیل»، نام قوم بسیار قدیمی و پر اهمیت در تاریخ و اعتقادات دینی بشر می‌باشد.

معنای بنی‌اسرائیل

«بنی»، جمع «ابن»، غالباً به معنای فرزندانِ پسر است؛ و اسرائیل نام دیگر یا به قولی، لقبِ یعقوب پسر اسحاق است که دوبار در قرآن ذکر شده است.
بنی اسرائیل دوازده سبط یا خاندان‌اند که آن‌ها را از نسل دوازده پسر یعقوب می‌دانند.
این اصطلاح، چهل و یک مرتبه در قرآن به کار رفته است.

===============================

بنی اسرائیل /bani’esrā’il/

فرهنگ فارسی عمید

(اسم) [عربی. مٲخوذ از عبری] اولاد حضرت یعقوب؛ عبرانیان؛ اجداد کلیمیان امروزی؛ یهودیان.

===============================

بنی اسرائیل

لغت‌نامه دهخدا

بنی اسرائیل . [ ب َ اِ ] (اِخ ) اولاد یعقوب علیه السلام . چه اسرائیل به زبان عبری لقب یعقوب علیه السلام است و اِسراء بمعنی برگزیده و ئیل اسم حق تعالی . در منتخب نوشته که لفظ سریانی است و بعضی گفته که اسرائیل بمعنی بنده ٔ خدا است . (غیاث ) (از آنندراج ). نام عمومی قوم یهود است . (دائرة المعارف فارسی ). رجوع به یهود شود.

===============================

بنی اسرائیل (قرآن)
بنی اسرائیل،مرکب از دو کلمه بنی : فرزندان و اسرائیل (یکی از نامهای یعقوب علیه السلام) است.
در علت نامگذاری یعقوب علیه السّلام به این نام، برخی معتقدند که «اسرا» به معنای عبد و «ئیل» به معنای الله و مجموع این دو واژه به معنای عبدالله است. بنی اسرائیل، ۱۲سبط و تیره بودند که هر کدام به یکی از فرزندان یعقوب علیه السّلام منتهی می شدند،
===============================
مقصود از بنی اسرائیل
بنابراین مقصود از بنی اسرائیل در این بحث، یک قوم و ملت است؛ نه فرزندان یعقوب علیه السلام. زندگی بنی اسرائیل، در جهت تعالی و انحطاط جوامع و جریان سنتهای الهی حوادث عبرت آموزی دارد، ازاین رو در قرآن کریم به آن عنایت ویژه ای شده است.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قرآن
قرآن با صدای زیبای قاری عبدالرحمن العوسي

قرآن با صدای زیبای قاری عبدالرحمن العوسي /  روایت حفص از عاصم   1 فاتحه برای دانلود کلیلک کنید 2 بقره برای دانلود کلیلک کنید 3 آل عمران برای دانلود کلیلک کنید 4 نساء برای دانلود کلیلک کنید 5 مائده برای دانلود کلیلک کنید 6 أنعام برای دانلود کلیلک کنید …

قرآن
دانلود تفسیر مفاتیح الغیب فخر رازی

عنوان مشهور: تفسیر کبیر، همچنین تفسیر مفاتیح الغیب یا تفسیر فخر رازی. مؤلف: ابو عبدالله محمد بن الحسین الطبرستانی الرازی معروف به فخر الدین رازی ولادت: 543 ه. – 1149 میلادی، وفات: 606 ه. – 1210 میلادی مذهب مؤلف: شافعی اشعری زبان تفسیر:عربی تاریخ تالیف: حدود 603 ه. تعداد جلدها: 32 جلد در 16 مجلد …

قرآن
تصاویر صفحات قرآن با خط عثمان طه

تصاویر صفحات قرآن با خط عثمان طه(کیفیت متوسط)   (حجم فایل 50 مگابایت)     تصاویر صفحات قرآن با خط عثمان طه(کیفیت بالا)   (حجم فایل 202 مگابایت)     صفحات قرآن با خط عثمان طه (کیفیت بالا) Pdf   (حجم فایل 226 مگابایت)     تصاویر صفحات قرآن کریم …