در بعضي مواقع معمولا با مشكل عدم شناسايي فلش مموري،تلفن همراه،رم ،كيبورد  يا موس مواجه هستيم وبا خطاي  USB Device Not Recognized  مواجه مي شويم.

USB Device Not Recognized؛ پیغامی بسیار آزاردهنده که مطمئناً خیلی از افراد با آن روبرو شده‏ اند. این پیغام که در هنگام کار کردن با ویندوز در معرض دید قرار می‏گیرد، نشان ‏دهنده‏ ی آن است که یکی از پورت‏هایی که به ‏تازگی استفاده شده، بصورت کامل توسط کامپیوتر و سیستم‏ عامل شناخته نشده و ممکن است بطور ناقص کار کند. خوب، قطعاً اولین واکنشی که باید توسط یک کاربر صورت پذیرد، اطمینان از سالم بودن دستگاهی است که قصد برقراری ارتباط با کامپیوتر را دارد.usb-device-not-recognized


USB Device Not Recognized
One of the USB devices attached to this computer has malfunctioned, and Windows does not recognize it. For assistance in solving this problem, click this message.

no successfully

اين خطا معمولا بخاطر عدم شناسايي پورت يو اس اس بي توسط ويندوز رخ مي دهد.عوامل مختلفي مي تواند در عدم اجرا موثر باشد ما شرايطي را بررسي مينمائيم كه ازصحت كارايي پورت يو اس بي و دستگاه فلش ،كيبورد و… مطمئن باشيم. جهت مطمئن شدن از سلامت يو اس بي  وسیله را به یکی دیگر از پورت های یو اس بی بزنید یا به یو اس بی های پشت کیس بزنید. و در صورتي كه باز هم با خطا مواجه شديد مراجله زير را ادامه دهيد.

در اين آموزش با ما باشيد تا با ارائه چند راهكار مشكل عدم نمايش و اجراي فلش مموري ، كيبورد و يا موس را برطرف نمائيم.

 راهكار اول:

روی my computer راست کلیک کرده و از روي گزينه  Manage  وارد منوی device manager شوید :

Manage for my computerهمانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید در قسمت  Universal Serial Bus controllers دو قسمت زرد رنگ وجود دارد که حکایت از وجود مشکل در شناسایی فلش دارند.

uninstall divice on Divice managerهمانند تصوير فوق در قسمت Universal Serial Bus controllers بر روی گزينه Enhanced host controller… راست کلیک کرد و آنرا Uninstall کنید .(البته اگه فلش ويا وسيله مورد نظر همچنان به سیستم وصل باشد باعث کندی در عمل Uninstall می شود توصیه می شود که فلش را از سیتم جدا کنید تا سریع تر انجام شود.)
Installing Device Driver Software

بعد از اینکار مانند تصوير فوق ويندوز بصورت خودكار بعد از چند ثانیه مجدداٌ درایو  uninstall  شده را نصب و به احتمال زياد مشکل عدم شناسایی فلش  را حل خواهد نمود.
ملاحظه خواهيد نمود كه درایور مجدد نصب شده ودیگر خبری از خطا (علامت های زرد رنگ) نیست. اکنون می توانید فلش مموري، رم ريدر ،كيبورد یا تلفن همراه خود را به کامپیوتر وصل کرده و از آن استفاده کنید.

راهكار دوم:

  درصورتی که دستگاه تقریباً بصورت خوب کار ‏می‏کند؛ حتی هنگام اتصال دستگاه موبایل‏ هم، بطور کامل شارژ می‏شود؛ یعنی برق به آن ها میرسد! خوب، پس راه حل آن چیست؟

راه حلی ک دوم هیچ نیازی به Un-Install کردن درایور دستگاه، اعمال تغییرات در ریجستری و… نیست! فقط و فقط کامپیوتر خود را از منبع برق جدا کنید! دقت کنید که خاموش کردن به تنهایی چاره‏ ساز نیست؛ کامپیوترهای مدرن اگرچه در ظاهر خاموش می‏شوند، اما درواقع هنوز MotherBoard در حال استفاده از منبع برق می‏باشد.

البته لازم به ذکر است که بدلیل آنکه MotherBoard -همانطور که از نامش هم پیداست- محلی است که تمامی قطعات سخت‏ افزاری به آن متصل می‏شوند که پورت‏های USB هم یکی از آن‏هاست، بعضی مواقع نیاز دارد که خاموش-روشن شود. (اصطلاحاً reboot شود.) درواقع این reboot شدن، باعث می‏شود که Micro-Processor، درایوهای لازم را از نو اجرا کند و پورت‏های USB مجدداً شروع بکار کنند.

پس برای جمع‏ بندی، کافیست که کامپیوتر خود را خاموش کرده، اگر سیستم شما از نوع Desktop PC است، آن را از پریز برق جدا کنید و اگر از نوع Laptop است، علاوه بر جدا سازی از پریز برق (درصورت اتصال،) حتی باطری آن را نیز از دستگاه جدا کرده و مجدداً وصل نمایید. سپس مجدداً سیستم را راه‏ اندازی کنید و متوجه خواهید شد که مشکل کاملاً حل شده است.

راهكار سوم:
۱-بر روی My Computer  راست کلیک کرده و گزینه Manage را انتخاب نمایید.
۲- از منوی Storage گزینه ی Disk Management  را انتخاب نمایید.
در این پنجره شما می توانید لیستی از درایوهای مرتبط با کامپیوتر خود را مشاهده نمایید.اگر فلش شما در این لیست قرار داشته باشد، خبر خوبی است. این راه حل جوابگوی مشکل شما خواهد بود.به مرحله ۴ بروید.اگر فلش خود را در این لیست مشاهده نمی کنید شما باید فلش خود را Recovery نمایید.
۴- بر روی درایو فلش خود راست کلیک نمایید، در منوی باز شده گزینه Change Drive Letter and Path را انتخاب نمایید.
۵- در پنجره ظاهر شده گزینه Change را انتخاب نمایید
۶- در این پنجره در کشوی منوی سمت راست حرف W را انتخاب نمایید.
۷- وقتی که پیغام Changing The Drive Letter of a Volume Might Cause Programs No Longer To Run گزینه yes  را انتخاب کنید.
۸- هم اکنون فلش شما باید در My Computer ظاهر گردد.

راهكار چهارم:

این مشکل  مي تواند در اثر استفاده زیاد و بیرون کشیدن و داخل کردن پورت یو اس بی ایجاد گردد ! در اثراستفاده زیاد ، بین خارهای یواس بی  و خارهای پورت کامپیوتر فاصله ایجاد شده و اتصال برقرار نمي گردد .
دستورالعمل:کاری که لازمه توسط شما انجام گيرد این فاصله را از بین ببرید تا اتصال برقرار گردد! کافی است با استفاده از یك تکه کاغذ یا مقوای خیلی نازک پشت  قسمت آهنربایی  یو اس بی وسيله مورد نظر که خارها روي‌ آن تعبیه شده قرار دهيد .  تا با اين كار فاصله را از بين ببريد.

راهكار پنجم:

فایل های تعمیری (Hotfix) ای که برای ویندوز ۷ منتشر شده اند ممکن است  مشکلتان را حل نمايد:

**این فایل ها برای سیستم هایی  که چیپ Nvidia و رم بالای ۴ گیگ دارند منتشر شده است:

۱) ابتدا به اینجا رفته
۲) زیر قسمت Update information روی Download the update package now متناسب با ویندوزتان کلیک کنید
۳) اگر نمیدانید که ویندوزتان ۳۲ بیتي یا ۶۴ بیتي است ، روی Computer راست کلیک کنید و در قسمت Properties کلیک کنید ، در صفحه ی باز شده بعد از System type را نگاه کنید :
و بعد از دانلود برنامه را نصب نمائيد.
***این فایل هم برای سیستم هایی ایه که بعد از اتصال وسیله ی یو اس بی هنگ میکنند
//// به اینجا رفته و طبق مراحل بالا عمل کنید.

راهكار ششم:

 مي توانيد ویندوزتان را آپدیت کنید این روش آخرین آپدیت درایور هارد اکسترنال را نصب میکند :
۱) روی استارت کلیک کنید و در قسمت جستجو Widows Update را  تایپ کنید و روی آن کلیک نمائيد.
۲) روی Check fo Update کلیک کنید . بعد از اینکه سیستم را اسکن کرد روی Review optional update کلیک نمائيد.
۳) روی Install Updates کلیک کنید
۴) روی I Accept کلیک کنید
۵) مراحل نصب رو دنبال کنید تا نصب کامل شود و در صورت نیاز سیستم را ری استارت کنید

اگه روش های بالا موثر نبود روش بعد را تست کنید

راهكار هفتم:

درایورهای یو اس بی را دوباره نصب کنید :
۱) روی استارت کلیک کنید و در قسمت جستجو Device Manager رو تایپ کنید
۲) Universal Serial Bus controllers را باز کنید و روی درایور های زیرآن راست کلیک کنید و Uninstall رو بزنید ، این کار رو برای همه درایورهای زیرين انجام دهيد
۳) بعد از اینکار سیستم رو ری استارت کنید ، بعد از بالا آمدن سیستم یو اس بی ها به طور خودکارنصب میشوند.

راهكار هشتم:

غیرفعال کردن USB selective suspend settings
این روش از خاموش شدن وسایل یو اس بی جانبی جلوگیری میکند.
۱) روی استارت کلیک کنید و در قسمت جستجو Power plan را تایپ کنید و بعد از جستجو روی Choose a power plan کلیک کنید.
۲) روی Change plan setting کلیک کنید
۳) روی Change advanced power setting کلیک کنید
۴) قسمت Usb setting را باز کنید ، قسمت USB selective suspend settings را بازکنید
۵) روی Plugged in کلیک کنید و قسمت Setting رو Disable نمائيد.
۶) اگه از لپ تاپ استفاده میکنید روی Battery کلیک کنید و قسمت Setting رو Disable کنید
۷) روی Apply و روی Ok کلیک کنید

روش نهم:

شما باید از بسته نبودن پورت USB در منوی Bios (بایوس) سیستم اطمینان پیدا کنید. برای این کار سیستم را Restart نمایید و در حین بالا آمدن کلید Delete یا F2 را فشار دهید تا سیستم Boot شود.

اکنون به صفحه Advanced رفته و در قسمت USB گزینه Porallel و سپس Serial Configuration را انتخاب نمایید. در این قسمت، تمامی گزینه‌ها (پورت‌ها) باید روی Enabled تنظیم شده باشند. اگر این طور نبود، مشکل شما با قرار دادن گزینه Enabled برای آن‌ها، رفع می‌شود
·         اگر با توجه به روش فوق، تمام پورت‌ها فعال بود و باز USB شما کار نکرد، ممکن است شناخته نشدن پورت‌های USB دلیل بعدی باشد. شناخته نشدن پورت‌ها ممکن است دلایل گوناگونی داشته باشد. اصلی‌ترین عامل، نصب نشدن درایور مربوط به مادربرد یا ناقص نصب شدن آن باشد. البته ممکن است در ابتدا شما درایور را به طور کامل نصب کرده باشید و بعداً قسمت‌هایی از آن حذف یا معیوب شده باشند. برای حل این مشکل، CD/DVD مربوط به درایور مادربرد خود را در سیستم قرار دهید و مجدداً آن را نصب کنید. بهتر است قبل از نصب درایور جدید، درایور قبلی را به طور کامل حذف (Uninstall) کنید.

روش دهم:

بررسی غیرفعال بودن پورت USB در رجیستری

در صورتی که سیستم شما هیچ گونه ارتباطی را از طریق USB با دستگاه‌ها برقرار نمی‌کند؛ این احتمال وجود دارد که مشکلی در رجیستری ویندوز به وجود آمده باشد.

برای بررسی فعال یا غیرفعال بودن پورت های USB در رجیستری، به روش زیر عمل نمایید:

گام اول:عبارت REGEDIT را در کادر Run ویندوز تایپ نموده و ok کنید تا وارد محیط ویرایش رجیستری شوید. برای دسترسی به کادر Run، کلید Win + R را بفشارید.

گام دوم:در کادر سمت چپ رجیستری، به آدرس زیر بروید:


HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesUSBSTOR

گام سوم:اگر مسیر فوق را به درستی پیدا کرده باشید! اکنون در سمت راست پنجره شما، باید کلیدی با نام Startملاحظه شود. دو بار روی آن کلیک کنید تا کادر کوچکی به نمایش در آید.

گام چهارم: در پنجره کوچکی که ظاهر شده و در کادر Value data، باید عدد ۳ قرار گرفته باشد. در صورتی که به غیر از این عدد هر عدد دیگری بود، آن را به ۳ تغییر دهید و OK نمایید. در پایان باید سیستم را Restart کنید.

نکته: اگر می‌خواهید پورت های USB خود را غیر فعال کنید، عدد ۴ را در کادر Value data قرار دهید.

روش های بالا در صورتی موثرخواهد بود که وسیله ی یو اس بی شما یا مادربوردتون مشکل سخت افزاری نداشته باشند.