نیم فاصله در متون فارسی

برای داشتن یک متن خوانا و اصولی، لازم است که برخی قواعد ویرایشی و نگارشی را رعایت نمائیم. نیم فاصله‌ یک استاندارد یونیکد است که در نوشته‌های کامپیوتری مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از نیم فاصله در ورد به عنوان یک استاندارد شناخته می‌شود و عدم رعایت آن نشانه‌ی نادرستی آن کلمه است.

نیم فاصله (Semi-Space) همان فاصله (Space) است، با این تفاوت که بعد از اعمال جداسازی بین حروف، مابین آن‌ها فاصله ایجاد نمی‌کند. اصولا فاصله مابین دو کلمه‌ی مستقل اعمال می‌گردد. ولی در کلماتی که از چند تک‌واژ تشکیل شده‌اند و نهایتاً یک واژه محسوب می‌شود، باید از نیم فاصله بهره برد. از آن‌جایی که همه ما معمولاً برای تایپ متون خود از نرم‌افزار ورد استفاده می‌کنیم، در این مطلب به معرفی آسان‌ترین و بهترین روش‌های ایجاد و استفاده از نیم فاصله در ورد می‌پردازیم. ممکن است نوشتن “میتوانیم” با “می‌توانیم”  از نظر معنایی تفاوت چندانی نداشته باشد ولی رعایت این اصل در نگارش اهمیت ویژه‌ای دارد. در موردی که به سر خط می‌رویم. مثل این‌که بخواهیم بنویسیم “می‌توانیم”، حال قسمت “می” انتهای خط باشد و “توانیم” ابتدای سطر بعدی قرار بگیرد، با استفاده از نیم فاصله در نگارش متون فارسی، این مشکل قابل حل است.

اجرای این عمل برای این که رایانه متن را هوشمندانه‌تر بررسی کند و هم چنین رعایت قوانین جدانویسی، شدیدا توصیه می‌شود.

قواعد جدانویسی، بخشی از دستور زبان فارسی محسوب می‌شوند. مواردی مانند کاربردهای زیر جزء قواعد جدانویسی محسوب می‌شوند.

 • عدد و معدود (یک‌ ماه و یکماه)
 • “این” و” آن” قبل از اسم (آن‌روز و آنروز)
 • اگر کلمه‌ی قبل از ” است” مختوم به صامت باشد (همان است و همانست)
 • “را ” تحت هیچ شرایطی نباید به کلمه‌ی قبل از خود متصل گردد. (مانند آنرا)

۱- موارد استفاده از نیم فاصله در زبان فارسی

موارد استفاده از نیم فاصله در زبان فارسی بسیار متعدد است. برای روشن‌تر شدن این موارد، می‌توانیم به مثال‌های زیر از کاربردهای نیم فاصله، به هنگام نشر مطالب اشاره کنیم.

ـ «می» و «نمی» افعال مضارع: می‌شود، می‌رود، می‌خورد، می‌زنند، می‌گویند، نمی‌توانند و…
ـ «ها»ی جمع: دست‌ها، گفته‌ها، خط‌های، آموزش‌های، تهرانی‌ها و…
ـ پسوند فعل‌ها: خورده‌ام، برده‌ای، داده‌ایم، شسته‌اند، کرده‌اید و…
ـ «ی» اضافه: برنامه‌ی، نقشه‌ی و…
ـ بسیاری از کلمه‌‌هایی که از دو یا چند جزء تشکیل شده‌اند: حرفه‌ای، دیوانه‌وار، سیل‌آسا، زشت‌تر، خوشگل‌ترین، زرینه‌فام، لاله‌گون، ریخته‌گری، بهره‌مند، رئیس‌جمهور، خاتم‌کاری، گلیم‌بافی، قانون‌مداری، بین‌المللی، تفاهم‌نامه و…

در ادامه بهترین روش‌های درج نیم فاصله را در محیط‌های نرم‌افزاری مختلف (مانند درج نیم فاصله در ورد، اکسل، پاورپوینت و …)، بررسی خواهیم کرد.

نیم فاصله در ورد

۲- روش اول برای درج نیم فاصله در ورد – استفاده از تنظیمات مربوط به نرم‌افزار WORD

در نوار Insert بر روی گزینه‌ی Symbol و قسمت …More Symbols کلیک کنید.

نیم فاصله در WORD

در پنجره ی باز شده، در تب Special Characters از بین کاراکتر‌های موجود گزینه‌ی No-Width Optional Break را انتخاب و از طریق …Shortcut Key کلید مورد نظرمان را برای اعمال نیم‌ فاصله انتخاب می‌کنیم.

نیم فاصله در نگارش

در این صورت شما تنها در نرم افزار ورد، به نیم‌فاصله‌ی تایپ شده دسترسی خواهید داشت و درصورتی که متن تایپ شده در نرم‌افزار WORD را به دیگر محیط‌های نرم‌افزاری (اعم از پاورپوینت، اکسل، فایل‌های اچ‌تی‌ام‌ال و …) منتقل کنید فاصله‌ی مجازی را به صوتر خط تیره نمایش داده خواهد شد. برای رفع این مشکل، می‌بایست از کلیدهای ترکیبی Ctrl+Shift+2 برای درج نیم فاصله استفاده کنید. به‌دلیل این‌که استفاده از ۳ کلید به‌طور هم‌زمان برای درج این کاراکتر کاری دشوار است، ترجمانو به شما ۲ روش جایگزین مناسب‌تر را در ادامه معرفی کرده است. با این روش‌ها که در ادامه ذکر شده است، می‌توانید به‌راحتی و با آسودگی خاطر، علاوه بر درج نیم فاصله در ورد، به درج نیم فاصله در اکسل، درج نیم فاصله در پاورپوینت و به طور کلی در کلیه‌های محیط های ویندوزی، اقدام نمود.

۳- روش دوم برای درج نیم فاصله (در کلیه محیط‌های نرم افزاری) – استفاده از کیبورد استاندارد فارسی

کیبوردی که در حال حاضر ما از آن استفاده می‌کنیم، کیبورد مایکروسافت است و چینش آن با کیبورد استاندارد فارسی متفاوت است. کیبورد استاندارد فارسی به‌صورت پیش‌فرض تنظیمات نیم فاصله را دارا است و با فشردن هم‌زمان کلیدهای Shift + Space، نیم فاصله را اعمال می‌کند. این  امر در حالی است که در روش قبل می‌توانستیم هر کلید دل‌خواه، به جز کلید‌های میان‌بر خاص ویندوز، را برای اعمال نیم‌فاصله در ورد استفاده کنیم. امّا مزیت این روش این است که نیم فاصله‌های ایجاد شده توسط این کی‌بورد، در تمامی محیط‌های نرم‌افزاری قابل استفاده خواهد بود.

برای فعال کردن این کیبورد کافی است فایل نصبی آن را از طریق لینکی که در این بخش قرار داده شده است دانلود نمایید و از مسیر زیر عملیات نصب را دنبال کنید.

Control Panel > Region and Language > Keyboard and Language > Change Keyboard

نیم فاصله در متون فارسی

دانلود کیبورد فارسی استاندارد برای درج ساده‌تر نیم فاصله در ورد، اکسل، فتوشاپ و … (قابل استفاده در تمامی محیط‌های نرم‌افزاری)

۴- روش سوم برای درج نیم‌فاصله – نصب کیبورد حبیبی (روش مورد توصیه‌ی ترجمانو)

شرکت مایکروسافت نوعی از کیبورد فارسی را به‌صورت پیش فرض همراه با نرم‌افزار ویندوز ارائه می‌دهد، اما این نوع از کیبورد استاندارد شده باز هم دچار اشکالات کوچکی برای کاربران فارسی‌زبان است. مثلاً برای استفاده از فاصله مجازی یا هم نیم فاصله باید از کلیدهای میانبر Ctrl+Shift+2 استفاده نمود که چندان مناسب به نظر نمی‌رسد.

فردی به نام “محمد علی حبیبی‌راد” نوعی از کیبورد استاندارد فارسی را توسعه داده که تا حد زیادی مشابه با کیبورد استاندارد ویندوز است ولی سعی کرده در این نسخه عیوب کیبورد را برطرف کرده، کار با آن را آسان‌تر نماید. موارد زیر بهبودهایی است که در این کیبورد اتفاق افتاده است.

 • برای ایجاد فاصله مجازی یا همان نیم فاصله از Shift + Space استفاده می‌شود.
 • دو حروف “کاف” و “ی” را به هر دو شکل عربی و فارسی دارا است.
 • ایجاد فاصله مجازی به شکل ” ه‍ “با استفاده از کلید Shift + پ
 • تایپ گیومه با ترتیب راست به چپ به جای چپ به راست
 • کلید میانبر جهت ایجاد ساکن
 • قرار دادن کاراکتر ” ه ” و ” ۀ ” در کنار آن
 • امکان ایجاد ” ؤ “

یکی از ویژگی های مثبت این کیبورد علاوه بر قابل نصب بودن بر روی تمامی ورژن‌های ویندوز، این است که کیبورد فارسی اصلی ویندوز شما را پاک یا غیر فعال نمی‌کند و می‌توانید هر دو نوع کیبورد را در کنار هم داشته باشید و به میل خود هر لحظه یکی را انتخاب نمائید. ضمنا با وجود این کیبورد، دیگر استفاده از نیم فاصله در ورد کار سختی نیست.

برای دانلود صفحه کلید فارسی حبیبی بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

دانلود کیبورد فارسی حبیبی برای درج ساده‌تر نیم فاصله (قابل استفاده در تمامی محیط‌های نرم‌افزاری)

=====================

صفحه‌کلید فارسی استاندارد به همراه نیم‌فاصله برای کلیه ویندوز‌ها

در ویندوز برای نوشتن به زبان فارسی نیازمند انتخاب صفحه کلید مناسب می‌باشیم، ویندوز داری صفحه کلید پی فرض برای فارسی ‌می باشد اما جای برخی کلید‌ها درست نیست، از نیم فاصله پشتیبانی نمیکند و برخی حروف بشکل عربی آن نمایش داده می‌شود

جهت رفع این مشکل بهتر است از صفحه کلید اصلاح شده و استاندارد فارسی استفاده کنید

قابلیت‌ها:

 • پشتیبانی در کلیه ویندوزها (Windows Xp-Windows 7-Windows8-Windows8.1)
 • اصلاح محل کلید‌های پ ، ژ و …
 • پشتیبانی از نیم فاصله (می‌شود – می شود)
 • قابلیت استفاده در کلیه برنامه و محیط ویندوز
 • بدون هیچ مشکلی در استفاده ( بصورت اسناتدار به ویندوز متصل می‌شود)
 • پشتیبانی از سیستم عامل ۳۲بیتی و ۶۴ بیتی
 • راحتی نصب و استفاده
نیم‌فاصله چیست؟
برای ایجاد فاصله میان کلمات، ما از کلید Space استفاده می‌کنیم که به آن اصطلاحاً می‌گوییم «فاصله». اما یک نوع فاصله هم برای ما فارسی‌‌نویسان هست که به آن می‌گوییم «نیم‌فاصله» که با زدن هم‌زمان دو کلید Shift و Space ایجاد می‌شود. استفاده‌ی هم‌زمان از این دو کلید، بدون این که از نظر ظاهری میان دو کلمه فاصله ایجاد کند، باعث می‌شود این دو کلمه به هم نچسبند. در غالب ویندوزها «نیم‌فاصله» یا همان Shift + Space عمل نمی‌کند که به آن هم می‌رسیم.

 قبلا در اینجا یک نمونه صفحه کلید معرفی کرده بودم

صفحه کلید استانداد در دو نسخه آماده استفاده استصفحه کلید استاندارد فارسی با اصلاح محل کلید‌ها و پشتیبانی از نیم فاصله

Iranian Standard Persian Keyboard (ISIRI 9147) (Version 2.0).zip

آخرین نسخه‌ی بسته‌ی نرم‌افزاری صفحه‌کلید استاندارد فارسی (ماتصا ۹۱۴۷)، با پشتیبانی از امکان وارد کردن فاصله‌ی مجازی (Zero Width Non-Joiner یا ZWNJ) توسط کلیدهای Shift+Space.

لینک مستقیمصفحه کلید فارسی ماکروسافت به همراه نیم فاصله

Enhanced Microsoft Persian Keyboard (Version 2.0).zip
مشابه با صفحه‌کلید فارسی مایکروسافت، با امکان وارد کردن فاصله‌ی مجازی (Zero Width Non-Joiner یا ZWNJ) توسط کلیدهای Shift+Space.

 

بعد از دانلود و استخراج فایل فشرده فایل Setup را اجرا کنیدkb7_9147برنامه به سادگی نصب و ‍نجره زیر بشما نمایش داده می‌شودkb9_9147در صورتی که قبلا صفحه کلید فارسی به ویندوز اضافه نکرده اید به Control Panel رفته Region and Language را کلیک کنید مطابقه تصویر جلو بروید( ویندوز ۷)LabImage02

LabImage03

LabImage04

LabImage05در ویندوز۸ بر روی En ‍کلیک کنید و Language preference را انتخاب کنید2014-02-06_130441بر روی Options روبروی فارسی کلیک کنید2014-02-06_130505

صفجه کلید اضافی را حذف کنید5 (2)

بهتر است یکبار سیستم را ریستارت کنید

اینیک براحتی میتوانید از صفحه لید فارسی استاندارد استفاده کنید

 

یکی از مشکلات کاربران در برنامه آفیس ۲۰۰۷ به بعد(۲۰۱۰ و۲۰۱۳) عدم توانایی در تعیریف کلید میانبر نیم فاصله بر روی میانبر Shift+Space است که با نصب این برنامه براحتی در کلیه محیط ها از نیم فاصله استفاده کنید

2014-02-06_130908آرایش صفحه کلید استاندارد

600px-Kb-right-shift 600px-Kb-shift 600px-Kb-normal

========================

فارسی ساز کیبورد کامپیوتر با اصلاح حروف ژ-پ و نیم فاصله

یک اصلاح کننده دیگر هم برای ویندوز های ۶۴ بیتی از جمله ویندوز ۸ افزوده شد.

سومین کیبورد فارسی استاندارد هم افزوده شد!

 

 

فارسی ساز کیبورد کامپیوتر با اصلاح حروف ژ-پ

اصلاح کننده حروف فارسی کیبورد در محیط ویندوز و تمامی نرم افزار‌های آن

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

به واسطه این نرم افزار سبک علاوی بر اصلاح حروف کیبوردتان از قابلیت تاریخ شمسی نیز برخوردار می شوید.

قابلیت‌های کلیدی نرم افزار:

 1. اصلاح کیبورد فارسی در محیط ویندوز و تمامی نرم افزار‌های آن
 2. افزودر تاریخ شمسی
 3. قابلیت ویرایش تمامی حروف، اعراب، نشانه‌ها و علایم لاتین
 4. افزودن فونت‌های سری ۲ و سری B به سیستم شما در صورت تمایل شما
 5. افزودن فونت زیبای نستعلیقبه سیستم شما در صورت تمایل شما
 6. نصب آسان
 7. بدون سریال و کرک
 8. قابلیت داشتن Shift+Space
 9. و قابلیت‌های فوق العاده دیگر

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

قابل استفاده در محیط ویندوز و تمام نرم افزار های گرافیکی و نرم افزار‌های عمومی مانند word و…

 • محیط نرم افزار Farsi Keyboard در تصویر بالا قابل مشاهده می‌باشد
 • دانلود Farsi Keyboard به طور مستقیم از سرور سایت مرکز طراحی نوین |حجم: ۵.۳۰ مگابایت
 • دانلود kbdfa dll x64 به طور مستقیم از سرور سایت مرکز طراحی نوین |حجم: ۳ کیلوبایت (مخصوص ویندوز های ۶۴ بیتی)
 • دانلود Persian Standard Keyboard کیبورد استاندارد فارسی به طور مستقیم از سرور سایت مرکز طراحی نوین |حجم: ۴۵۰ کیلوبایت (قابل اجرا در ویندوز XP تا ۸ – برای هر دو ورژن ۳۲ و ۶۴ بیت)
 • نوع فایل: zip.
 • نوع نرم افزار: رایگان
 • سازگار با ویندوز ویستا و سون و ۸
 • پشتیبانی نرم افزار: http://www.win2farsi.com
 • پشتیبانی نرم افزار ۶۴ بیتی: http://www.farsipardaz.com

=========================

برای تنظیم کلید میانبر Ctrl+Space برای ایجاد نیم‏­ فاصله در ورد، مراحل زیر را انجام دهید:

۱- به مسیر Insert > Symbol > more Symbol بروید.
۲- از کادر باز شده به تب Special Characters بروید.

۳- در این قسمت کلید­های مهم میانبر قرار گرفته‏­ اند.

 • بر روی Optional Hyphen دبل کلیک کنید.

۴- ­­بر روی کلید Shortcut Key کلیک کنید.
۵- پس از باز شدن کادر جدید فقط کافیست کلید میانبر مورد نظر را وارد کنید.(در قسمت Press New Shortcut Key)

این کار را با فشار همزمان ۲ کلید انجام دهید.(توجه شود یکی از کلید­ها باید Alt یا Ctrl باشد).پیشنهاد رایج آنست که از کلید “Ctrl”+”Space” استفاده شود.در پایان روی Assign و سپس Close کلیک نمایید.همچنین برای تایپ نیم فاصله در نرم افزار ورد، می توانید دکمه Ctrl و – (منها) رو همزمان بزنید. روش دیگر اینست که کلیدهای Ctrl و Shift را بطور همزمان نگه داشته و سپس کلید ۴ را بزنید.
موفق باشید

یکی از روش‌های بسیار خوب برای تایپ نیم فاصله در ورد، نصب و استفاده از صفحه‌کلیدهای مجازی است. مزیت این روش در این است که می‌توان در تمامی محیط‌های ویندوزی (از جمله پاورپوینت، وب، ورد و …) از این روش برای تایپ نیم‌فاصله استفاده کرد. دو صفحه کلید معروف و معتبر برای انجام این کار وجود دارد. یکی صفحه کلید استاندارد فارسی است و دیگری صفحه کلید حبیبی.

مزیت صفحه کلید استاندارد فارسی این است که تمامی اصلاحات لازم را به‌خوبی انجام می‌دهد. به‌عنوان مثلا برای تایپ اعداد فارسی، درصورتی که از این صفحه کلید استفاده کنید، در تمامی محیط‌ها اعداد به‌صورت فارسی تایپ خواهد شد و دیگر اعداد لاتین در نوشته درج نخواهد شد. اما یکی از معایب این صفحه کلید این است که بسیاری از نشانه‌ها را در صفحه کلید به هم می‌ریزد.

صفحه کلید دیگری که استفاده از آن آسان است و نصب آن پیشنهاد می‌شود، صفحه کلید حبیبی است. با نصب این نرم‌افزار سبک، به‌راحتی می‌توانید با فشردن کلیدهای ترکیبی Ctrl+Space در تمامی محیط‌ها اقدام به تایپ نیم‌فاصله کنید.

برای مشاهده و دانلود صفحه کلیدهای فارسی می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

دانلود صفحه کلید استاندارد فارسی